Blindfriendly Utorok 28. 1. 2020 | Meniny má Alfonz Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Medzi Slovenskom a Rakúskom sa vybuduje zelený most pre voľný pohyb zvierat

 Na hraniciach medzi Slovenskom a Rakúskom sa postaví nový "zelený most" pre voľný pohyb zvierat. Ten by mal stáť na diaľnici D2 pri Moravskom Svätom Jáne. Na výstavbe koridoru sa dohodla slovenská aj rakúska strana.

 

Pri tejto príležitosti dnes podpísali zástupcovia vlád, samospráv a diaľničných spoločností oboch krajín Memorandum o spolupráci pri ochrane životného prostredia v alpsko-karpatskom koridore. Podľa šéfa rezortu dopravy Jána Figeľa znamená Memorandum nielen vyjadrenie dobrej vôle, ale aj zámeru vytvoriť rámec pre spoluprácu pre budovanie Alpsko-karpatského koridoru. „Neznamená priame právne záväzky, ale tak štátna správa, ako aj samospráva budú v rámci tohto priestoru realizovať konkrétne opatrenia,“ konštatoval. Minister životného prostredia József Nagy doplnil, že na území Karpát žije najviac veľkých šeliem v rámci celej Európskej únie. Ide o druhy ako medveď hnedý, vlk, rys alebo zubor.

Bratislavský župan Pavol Frešo vyzdvihol okrem významu migrácie aj bezpečnostný aspekt, ktorý sa nedotkne len samotnej diaľnice, ale aj okolitých ciest nižšej kategórie v rámci regiónu a pozdĺž koridoru. „Z hľadiska bezpečnosti bude potom menej zrážok áut so zvieratami a následných nešťastí,“ uviedol s tým, že zrážka so zvieraťom môže mať fatálne následky.

Náklady na vypracovanie projektovej dokumentácie na most na diaľnici D2 v Moravskom Svätom Jáne sa spolufinancuje z eurofondov, z Programu cezhraničnej spolupráce SR- Rakúsko 2007 - 2013. Samotná výstavba biokoridoru pre veľké šelmy bude financovaná zo štátneho rozpočtu, pričom jeho odhadovaná cena je 7,5 milióna eur. Začiatok výstavby je naplánovaný na rok 2013, ukončenie v roku 2014.

Okrem tohto ekomosta plánuje Národná diaľničná spoločnosť (NDS) výstavbu koridoru pre migráciu veľkých šeliem aj na diaľnici D1 na úseku Turany - Hubová. Na slovenských cestách sa v súčasnosti nachádzajú dva biokoridory, oba na diaľnici D1. Jeden v úseku Mengusovce - Jánovce, druhý na časti Važec - Mengusovce. Ako samostatné biokoridory slúžia pre migráciu zveri aj jednotlivé mostné objekty na cestách vyššej kategórie.