Blindfriendly Štvrtok 20. 2. 2020 | Meniny má Lívia Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Mladí pátrači dobyli pevnosť Eberhard – kaštieľ v Malinove

 Vyše 50 detí z letného tábora Pátrači spoznáva zaujímavostí z okolia Malinova a z lužných lesov pri Malom Dunaji. Ide už o 4. ročník akcie, ktorá je určená pre deti od 7 do 13 rokov. Dnes pátrači dobyli pevnosť Eberhard, teda kaštieľ v Malinove, ktorý patrí Bratislavskému kraju. Na budúcnosť kaštieľa sa pýtali deti priamo župana Pavla Freša.

 
Malinovský kaštieľ čaká na rekonštrukciu, peniaze chce župa získať z eurofondov. V súčasnosti čaká na zverejnenie výzvy. „Je dôležité, aby boli kaštieľ aj park prístupné. Hľadáme taký spôsob, aby sem ľudia mohli normálne chodievať,“ odpovedal župan Pavol Frešo na jednu z otázok detí. Zároveň ich ubezpečil, že kaštieľ nikomu predávať nebudú.
 
Dnešné hry sa niesli v štýle dobývania pevnosti Boyard, kedy deti za zvládnuté súťažné disciplíny získavali indície. Na základe nich vytvorili význam slová, ktorý bol priepustkou do pevnosti Eberhard, teda do malinovského kaštieľa.
 
Tento rok sa sústredí pozornosť detí aj na spoznávanie hmyzu. Navštívili napríklad Včelársku paseku v Kráľovej pri Senci, kde deti vyrábali domčeky pre hmyz, pozreli si obnovený kaštieľ v Tomášove a dnes aj kaštieľ v Malinove. V piatok budú aj s rodičmi splavovať Malý Dunaj. Detský tábor organizuje občianske združenie Pro Eberhard v spolupráci v obcou a Bratislavskou župou
 
Malinovský park je národnou kultúrnou pamiatkou a najrozsiahlejším komplexným parkom v rámci BSK. Podľa mohutných platanov, dubov, agátov, gledíčií a ďalších vzácnych starých drevín s vysokou historickou hodnotou bol založený pravdepodobne začiatkom 18. storočia. Na súčasnej rozlohe necelých päť hektárov je viac ako 200 druhov domácich a cudzokrajných drevín.