Blindfriendly Štvrtok 12. 12. 2019 | Meniny má Otília Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Napoleon bude obliehať Bratislavu aj tento rok

 „Ubránili sme sa – Obliehanie Bratislavy Napoleonom“ je už tradičné podujatie, ktorého každoročným partnerom je aj Bratislavský samosprávny kraj. Vďaka nemu sa môžu na tri dni návštevníci preniesť do histórie. Obdobie 19. storočia priblížia historické boje, táborenie armád, dobové ukážky ich života a chýbať nebude ani rekonštrukcia bitky o Bratislavu z roku 1809. Novinkou bude tento rok sadenie „Napoleonovho duba“.

 

„Aj takéto podujatie, takáto názorná forma nám pripomína významný medzník pre Bratislavu, akým bitka o Bratislavu určite je. Každoročne priláka nielen domácich, ale aj turistov a čo je dôležité aj mladých ľudí, školákov, rodiny, pretože tá takzvaná víkendová turistika sa deje v bratislavskom kraji,“ povedal bratislavský župan Pavol Frešo.

Podujatie sa uskutoční pri príležitosti 208. výročia obliehania Bratislavy francúzskym cisárom Napoleonom I. a to už tento víkend, teda od 19. do 21. mája 2017 v Sade Janka Kráľa v Bratislave.

Začne sa už v piatok, kedy sa v Sade Janka Kráľa začne od ranných hodín budovať vojenský tábor a večer bude patriť delostreleckému ostreľovaniu Bratislavy na Tyršovom nábreží.

V sobotu o 9:00 hodine odštartuje pochod vojsk francúzskej a rakúskej armády zo Sadu Janka Kráľa cez Most SNP do centra Bratislavy na Hlavné a Primaciálne námestie, kde budú pripravené aj ukážky vojenských šarvátok a cvičení oboch armád.

Ako novinku si tento rok organizátori pripravili zasadenie „Napoleonovho duba“. V Sade Janka Kráľa tak ožije miesto, kde údajne sedával Napoleon, kde premýšľal a vydával rozkazy. Povestný dub v sobotu o 16:30 na nábreží medzi Aucafé a Divadlom Aréna zasadia zástupca veľvyslanca Francúzskej republiky v SR, predseda BSK, primátor hlavného mesta Bratislavy, starosta mestskej časti Petržalka a vojaci.

Počas sobotňajšieho popoludnia čakajú na návštevníkov aj ukážky vojenského výcviku, života oboch armád, prehliadky vojenského tábora, formovanie jednotiek oboch armád, teda prípravu na boj a ich pochod na bojové pole. Tradičným vyvrcholením programu bude rekonštrukcia historickej bitky o Bratislavu z roku 1809, ktorá sa odohrá na improvizovanom bojisku v Sade Janka Kráľa medzi 17:00 – 18:30 hodinou. Večer bude program pokračovať formovaním delostreleckých jednotiek francúzskej armády a pochodom vojska zo Sadu Janka Kráľa na Tyršovo nábrežie k Mostu SNP, kde sa bude medzi 21:30 – 22:00 hodinou konať delostrelecké bombardovanie Bratislavy.

Súčasťou podujatia „Ubránili sme sa – Obliehanie Bratislavy Napoleonom“ budú v Sade Janka Kráľa a za nákupným centrom aj sprievodné podujatia pre deti, prezentácia dobového vojenského táborenia, prezentácia dobových remesiel a ľudového umenia. Chýbať nebude ani dobová a ľudová hudba, ktorú bude reprezentovať skupina Slovenskí Gajdoši.