Blindfriendly Piatok 10. 4. 2020 | Meniny má Igor Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Ocenenie za príkladnú obnovu historických budov malokarpatského regiónu v roku 2009

 Prvý ročník súťaže o najlepšie obnovenú historickú budovu malokarpatského regiónu, bol slávnostne vyhodnotený 4. marca v Informačnom centre vo Svätom Jure.

 

Usporiadateľom súťaže je nezisková organizácia AINova a realizácia Ocenenia bola možná vďaka finančnej podpore Nadácie Tatra banky. Do súťaže bolo nominovaných desať objektov, ktoré vytvorili kvalitnú a reprezentatívnu vzorku pozitívnych príkladov obnovy. Zastúpené boli objekty verejného charakteru (obecný úrad, reštaurácia, viecha, múzeum) i súkromné objekty (rodinné a obytné domy), ktoré dobre ilustrujú typologickú rozmanitosť architektonického bohatstva regiónu.

Súťažilo sa v dvoch kategóriách: Ocenenie verejnosti a Ocenenie odbornej poroty. Ocenenie verejnosti bolo udelené na základe hlasovania verejnosti na internetovom portále www.ainova.sk, kde boli nominované objekty prezentované vo forme fotogalérie s možnosťou hlasovania. Odborná porota zložená z interdisciplinárneho tímu pokrývajúceho oblasti manažmentu, investovania, obnovy architektonického dedičstva a kultúry rozhodla o udelení Ocenenia odbornej poroty.

Cena v kategórií Ocenenie verejnosti bola udelená obnovenému a adaptovanému vinohradníckemu domu – reštaurácii „U Richtára“ v Modre a cenu Odbornej poroty získal objekt mlyna v Doľanoch, ktorý slúži ako priestor pre degustáciu miestneho vína i ako expozícia mlynskej technológie a histórie.

Majitelia oboch ocenených objektov si prevzali cenu – ručne maľovanú keramickú plaketu, ktorú je možné umiestniť pri vstupe do objektu tak, aby návštevníci i okoloidúci mali možnosť spoznať, že ide o laureáta Ocenenia za príkladnú obnovu. Majitelia všetkých nominovaných objektov dostali čestný diplom, ktorý je vyjadrením uznania za citlivý prístup k obnove zachovávajúcej kvality a hodnoty budovy.

Prvý ročník súťaže preveril možnosti realizácie takejto aktivity. Na jeho základe bude AINova v nasledujúcich rokoch pokračovať v rozvíjaní tradície Ocenenia za príkladnú obnovu, ktorá bude mapovať a prezentovať výsledky starostlivosti o historický stavebný fond v regióne.
Súčasťou slávnostného vyhodnotenia bolo i otvorenie výstavy nominovaných objektov, ktorá bude následne putovať po regióne a popularizovať tému obnovy architektonického dedičstva.

Slávnostného odovzdania Ocenenia sa zúčastnil podpredseda BSK Ing. Martin Berta, CSc.; zástupcovia nadácie Tatra banky – Mgr. Marcel Zajac a Mgr. Andrea Šalingová, PhD.; zástupcovia Prvej stavebnej sporiteľne – Mag. Herbert G. Pfeiffer a Ing. Miloš Blanárik; zástupca ministerstva kultúry – Ing. arch. Pavol Ižvolt a zástupcovia Združenia miest a obcí malokarpatského regiónu.