Blindfriendly Streda 16. 10. 2019 | Meniny má Vladimíra Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Odporúčania v súvislosti s vírusom ZIKA


 

Odporúčané preventívne opatrenia pre cestovateľov:

1. Cestovateľom sa odporúča overiť, či krajina/krajiny, kam osoba cestuje, je rizikovou krajinou so zaznamenaným výskytom prenosu infekcie vírusu Zika. Zoznam krajín je uverejnený na www.ecdc.europa.eu
2. Pri cestách do oblasti postihnutých ochorením dodržiavať preventívne opatrenia zamerané na prevenciu uštipnutia komármi:
• celodenné používanie repelentov s obsahom 30 % aktívnej látky DEET(repelenty sobsahom DEET nie sú vhodné pre deti mladšie ako 3 mesiace, tehotné ženy ich môžu používať)
• nosenie vhodného odevu minimalizujúceho bodnutie komárom (dlhé rukávy a dlhé nohavice, svetlé farby)
• používanie moskytiér
• vyhýbanie sa oblastiam, ktoré sú zamorené komármi
3. Cestovateľom sa odporúča v prípade sexuálneho styku používať kondómy
4. Neodporúča sa cestovať do rizikových krajín:
• tehotným ženám a ženám plánujúcim otehotnieť
• osobám s chronickými chorobami a poruchami imunitného systému
• v prípade, že sa osoba rozhodne cestovať, odporúča sa pred cestou konzultovať svoj zdravotný stav s ošetrujúcim lekárom

Odporúčania pre osoby, ktoré sa vrátili z pobytu v krajinách s výskytom vírusu Zika:

Osobe, ktorá sa vrátila z krajín výskytu vírusu Zika, sa odporúča sledovanie zdravotného stavu počas 21 dní od návratu. V prípade klinických príznakov vyhľadať príslušného všeobecného lekára a informovať ho o cestovateľskej anamnéze.
Tehotné ženy, ktoré sa vrátili z rizikových krajín, informujú o cestovateľskej anamnéze gynekológa počas prenatálnych kontrol.
Muži, ktorí sa vrátili z rizikových krajín, by mali zvážiť používanie kondómu počas 28 dní po návrate, ak nemali príznaky infekcie vírusom Zika. Ak mužovi bolo laboratórne potvrdené ochorenie vyvolané vírusom Zika, kondóm by mal používať nasledujúcich šesť mesiacov po uzdravení.
Pre darcov krvi, ktorí navštívili rizikové krajiny, platí kontraindikácia darovania krvi počas 28 dní od opustenia týchto oblastí.

Toto „Usmernenie hlavného hygienika SR v súvislosti s vírusom Zika“ bude aktualizované v súlade s novými informáciami a odporúčaniami SZO, Európskej komisie a ECDC.