Blindfriendly Sobota 25. 1. 2020 | Meniny má Gejza Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Deň európskej spolupráce pri Cyklomoste

V sobotu 21. septembra.2013 sa oslavoval v celoeurópskom rozmere Deň európskej spolupráce. Podujatie sa uskutočnilo pri jednom z európskych projektov - Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi.

 
„Tento most nás spája s Rakúskom fyzicky a s celou Európou symbolicky. Verím, že Bratislavská župa má európsky rozmer a návštevníkom má čo ponúknuť. Tí do nášho regiónu prichádzajú aj cez Cyklomost slobody,“ povedal predseda BSK Pavol Frešo. Práve Bratislavský samosprávny kraj a operačný program INTERACT II, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, pripravili toto podujatie pre širokú verejnosť. Našim cieľom bolo odprezentovať úspešné európske projekty, aj preto sa OP INTERACT II  rozhodol zorganizovať tento happening, ako oslavu spolupráce medzi krajinami a regiónmi v Európe“povedala riaditeľka odboru INTERACT Petra Masácová.
Počas celého dňa sa prezentovali úspešné projekty kraja, medzi ktoré cyklomost určite patrí. Prezentácia projektov bola efektne nainštalovaná ako open-air galéria na zábradlí  po oboch stranách cyklomosta. Táto galéria umožnila dozvedieť sa viac o rôznych európskych  projektoch v regióne, ktoré sa úspešne realizovali vďaka cezhraničnej spolupráci. Informácie o projektoch boli uvádzané nielen v slovenčine, ale i v angličtine či nemčine. A keďže cez most prechádza množstvo obyvateľov susedného Rakúska a turistov, dvojjazyčné prezentácie svoj účel rozhodne splnili. Návštevníkov čakal pestrý program. Oslavovalo sa so známymi hudobnými kapelami ako je Le Payaco či  Funkiez s funky náladou. Pre deti vyhrávala dychová „slepačia“ kapela a postarala so o nezabudnuteľnú slepačiu šou, ktorá zožala obrovský úspech aj u dospelých. Okrem toho bol pre najmenších pripravený bohatý interaktívny program s pestrofarebným šašom, maľovanie na tvár či tvorivé dielne, kde si každé dieťa, a nielen ono, mohlo vyskúšať svoje šikovné ruky a kreativitu.
Pod pódiom sa zišli Slováci i Rakúšania a zapojili sa do osláv Dňa európskej spolupráce rovnako ako mnoho ďalších  v takmer 40 krajinách Európy. Heslo osláv európskej územnej spolupráce „Spoločné hranice, spoločné záujmy“ sa tak do bodky naplnilo a všetci zúčastnení sa už teraz tešia na tretí ročník Dňa európskej spolupráce.
Ďalšie zaujímavosti o kampani:
Zámerom všetkých aktivít, konaných v rámci Dňa územnej spolupráce je zviditeľniť projekty územnej spolupráce, ktoré pomáhajú riešiť naliehavé problémy a zároveň umožňujú zbližovanie ľudí žijúcich v Európe.
Jednou z novinek tohtoročného Európskeho dňa spolupráce je mobilná aplikácia dostupná pre systémy iOS a Android. Aplikácia umožňuje sledovať informácie o všetkých podujatiach a aktuality, taktiež obsahuje možnosť vytvoriť si prostredníctvom fotoautomatu vlastný fotoalbum a pripojiť sa ku kampani zdieľaním svojich “I am part of it” fotografií na Facebooku alebo Twitteri.
 
Ďalšou novinkou bol Twitter chat 19.09. 2013, počas ktorého na otázky o výhodách a budúcnosti Európskej územnej spolupráce odpovedal eurokomisár pre regionálnu a mestskú politiku Johannes Hahn.
 
Kampaň koordinuje operačný program INTERACT s podporou Európskej komisie, Európskeho parlamentu a Výboru regiónov.
 
 
Viac informácií nájdete na www.ecday.eu
 
facebook.com/cooperationday | twitter.com/cooperationday | youtube.com/cooperationday