Blindfriendly Sobota 25. 1. 2020 | Meniny má Gejza Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Pavol Frešo: Všetky bohaté liberálne demokracie majú silné samosprávy

 Typickým znakom bohatých liberálnych demokracií je silná miestna a regionálna samospráva, ktorá je blízko k životu a každodenným potrebám ľudí.

 
Všetky tieto silné regióny reprezentujú predstavitelia, ktorí sú ustanovení výlučne demokratickými voľbami. Stačí spomenúť štáty ako Rakúsko, Nemecko, Francúzsko, Belgicko, Holandsko a platí to sčasti aj pre Českú republiku. V žiadnom z týchto štátov, dokonca ani u našich západných susedov, sa nenájde žiadna uznávaná politická sila alebo osobnosť, ktorá by navrhovala zrušenie krajov.
 
Naopak, ekonomicky slabé a autoritatívne režimy majú centralizovanú moc, ktorá direktívne riadi život v krajine. Ani v tomto prípade netreba chodiť ďaleko, stačí sa pozrieť na východ od nás – na Ukrajinu či do Ruska. Sčasti táto klasifikácia platí už aj pre susedné, centralizované  Maďarsko.
 
To je hlavný dôvod, pre ktorý by malo Slovensko zaradiť k bohatým liberálnym demokraciám, kde si ľudia volia svojich zástupcov na celoštátnej, miestnej, ale aj regionálnej úrovni.
 
Väčšina slovenských žúp má podľa analýzy inštitútu INEKO lepšie finančné zdravie ako krajské mestá, ktoré sa ich území nachádzajú.  Ak sa dnes otvára diskusia o budúcnosti žúp, tak je namieste debata o tom, ako dokončiť decentralizáciu. Pretože odnes na úrovni štátu a župy existujú paralelné štruktúry, napríklad v školstve či sociálnych veciach. Navyše, posilňovanie regionálnej samosprávy podľa vzoru bohatých liberálnych demokracií musí sprevádzať aj finančná decentralizácia a vyššia miera ekonomickej suverenity a s tým spojenej zodpovednosti.