Blindfriendly  23. 2. 2020 | Meniny má Roman Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

„Pezinské vinohrady sú najkrajšie!“

 Malokarpatské múzeum v Pezinku pripravuje výstavu, ktorá poukáže na súčasný stav malokarpatského vinohradníctva. To - na rozdiel od vinárstva, zažíva pomalý, no sústavný úbytok pestovaných plôch viniča. Výstava predstaví svetlé, ale aj tienistejšie stránky tohto odvetvia.

 
Okrem prác vo vinohrade počas roka  prostredníctvom fotografií a autentických zbierkových predmetov sa dotkne aj
aktuálnych tém - nejednoznačného definovania „terroir“ v našich chotároch, spustnutých vinohradov, škodlivosti premnoženej lesnej a poľnej zvery či početného vtáctva. Záver však chce ukázať aj na pozitívne skutočnosti, ako napr. výsadbu nových vinohradov. Názov výstavy je úmyselne provokatívny, aby vyvolal odbornú aj laickú diskusiu. Vychádza z výroku, ktorý uvádza uhorský polyhistor Matej Bel v 18. storočí, a teda, že „pezinské vinohrady sú najkrajšie“. Úvodzovky tohto výroku majú poukázať na dnešnú kontroverziu a pomôcť nájsť príčiny či aspoň naznačiť východiská zo súčasnej situácie. Ambíciou autorov však nie je poučovanie návštevníka, ale vytvorenie si vlastného názoru na danú problematiku.
Dobré víno sa rodí už na kroch viniča. Ak máte k vínu blízky vzťah, určite by ste si výstavu nemali nechať ujsť.

Autorom prezentovaných fotografií je Ing. Pavol Stanko, žijúci v Pezinku 40 rokov, kurátorom výstavy Martin Hrubala. O tom, či sú pezinské vinohrady najkrajšie sa môžete presvedčiť od 4. septembra 2015 do 8. novembra 2015 v priestoroch Malokarpatského múzea v Pezinku.  
V Pezinku 25.8. 2015
Kontaktná osoba: Martin Hrubala, martin.hrubala@muzeumpezinok.sk, 0911 400 495