Blindfriendly Piatok 21. 2. 2020 | Meniny má Eleonóra Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Podozrivé výbery drahých liekov za desaťtisíce eur

 Predstavitelia Bratislavského samosprávneho kraja na dnešnej tlačovej konferencii upozornili na podozrivé výbery drahých liekov za desaťtisíce eur. Falošné recepty na onkologické lieky sa v bratislavských lekárňach objavili v uplynulých dňoch. Župa preto vyzýva na systémové riešenia, ale aj na opatrnosť pacientov a samotných lekární, ktorým tak vzniká strata.

 
„Zachytili sme cez dve lekárne falošné recepty na veľmi drahé onkologické lieky. Išlo o 15 receptov. Keď sa to preverovalo, zistilo sa, že títo lekári také recepty nevydali. Župa sa obrátila aj na ostatné lekárne, upozornila ich, že dochádza k takémuto pokusu o podvod, lekárne samotné podali trestné oznámenie,“ uviedol predseda BSK Pavol Frešo. Trvalejšie riešenie je podľa župana v tom, že by mal recept ochranný prvok alebo by existovalo on-line prepojenie cez eHealth. „Projekt bol hodnotený, že nemá hmatateľné výsledky. Ale ak by existoval spôsob, ako on-line recept overiť, tak by sa niečo podobné nestalo,“ doplnil.
 
„Jednalo sa o sfalšovanie 15 receptov v úhrnnej sume 30 000 eur. Z tej sumy 30 000 eur, lekárne vydali lieky za 17 000 eur. Musím zdôrazniť že sa jedná o onkologické lieky, ktoré tvoria špeciálnu kategóriu v rámci liekovej politiky a v rámci liekov a preto sú také drahé,“ priblížil lekár samosprávneho kraja Valerián Potičný. Ako ďalej uviedol: „Falošný recept v tomto prípade nespĺňa nasledovné náležitosti. Je to meno pacienta, ktorý nepatrí k lekárovi, ktorý takéto lieky predpisuje, respektíve ktorý lieči ochorenie u daného onkologického pacienta, to za prvé. Za druhé číslo diagnózy, ku ktorej je priradená liečba, to znamená účinný liek v tomto prípade nesedí. To znamená, že na danú diagnózu sa liek, ktorý bol predpísaný na recepte nepredpisuje, ani nevydáva. Za tretie, jednoznačne je tu uvedené aj dokázané, že sa jedna o falošnú pečiatku.“
 
„Netreba zabúdať na to, že škoda vznikla aj potenciálnym ďalším onkologickým pacientom, ktorí by sa k týmto liekom nedostali, respektíve dostali neskôr, keďže niekto iný pred nimi ten liek na falošný recept vybral,“ upozornila riaditeľka Odboru zdravotníctva BSK Jana Ježíková. Tiež je to podľa nej podnet pre pacientov, ktorí, ak by si chceli zistiť, či neboli na ich meno neoprávnené vybrané drahé lieky, aby sa spojili so svojou zdravotnou poisťovňou a požiadali o výpis zo svojho účtu poistenca, ktorý je spoplatnený 66 centami. „Jedná sa o lieky onkologické a zhodou okolností jeden z tých liekov, ktorý je najdrahší a ktorý predstavoval najväčšiu časť z celého finančného objemu, bol už niekoľko krát Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv zakázaný na vývoz. Riešením je fungujúci eHealth, fungujúce elektronické služby zdravotníctva, keby lekárne mali viac informácií o tom, aké recepty prídu od ktorých lekárov,“ dodala Jana Ježíková.