Blindfriendly  16. 2. 2020 | Meniny má Ida Liana Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Práce na výstavbe cyklomosta finišujú

 Práce na výstavbe cyklomosta medzi Devínskou Novou Vsou a obcou Schlosshof finalizujú. Oceľová konštrukcia už spája slovenskú a rakúsku stranu, v súčasnosti sa dokončuje zábradlie, robí sa finálny náter oceľovej konštrukcie ako aj príjazdová cesta na most.

 

Priebeh stavebných prác bol dnes osobne skontrolovať bratislavský župan Pavol Frešo. Most by mal byť prístupný cyklistom aj peším v lete. „Most z Devínskej Novej Vsi do Schlosshofu je takmer hotový. Som veľmi hlboko dojatý a je to pre mňa jeden veľmi silný splnený sen, nielen môj, ale aj mnohých ľudí v Bratislavskej župe, ako aj tých, ktorí skoro 70 rokov čakali na to, že sa premostenie ponad rieku Morava v Bratislavskej župe uskutoční,“ povedal župan Pavol Frešo. Ako tiež uviedol, harmonogram prác je dodržaný. Podľa stavbyvedúceho projektu Jozefa Zajonca treba ešte urobiť povrchovú vrstvu, po ktorej sa bude jazdiť, tiež elektrické prípojky. V záujem bezpečnosti nebude chýbať ani osvetlenie, to bude v zábradlí a vo výške 20 cm nad cestou. Následne sa urobia statické a dynamické skúšky.

Výstavba cyklomostu sa začala vlani v septembri, cyklisti by po ňom mali jazdiť v lete. Cyklomost stavia konzorcium Ingsteel a Doprastav. Most bude postavený v historickej trase a bude slúžiť pre dopravu cyklistov, peších turistov a záchrannú službu. Most sa po jeho postavení stane dôležitým spojovacím článkom regionálnej siete rakúskych a slovenských cyklotrás. Počas prípravných prác bol odhalený aj pôvodný mostný násyp ešte z čias Márie Terézie. Podľa župana Pavla Freša sa aj pri ďalších prácach našli v hĺbke pôvodné piloty, ktoré boli súčasťou premostenia pred cca 300 rokmi. Zároveň doplnil, že cyklomost je stavaný tak, aby nenarušil zvyšky tohto pôvodného mosta, čiže oceľový most pôjde ponad ten pôvodný.

Projekt je podporený v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko 2007-2013 (projektoví partneri: Spolková vláda Dolné Rakúsko, BSK, Hlavné mesto SR Bratislava a Devínska Nová Ves).

Župa vyhlásila vo februári anketu o názve pre cyklomost. Záujemcovia môžu do konca apríla hlasovať na internetovej stránke Bratislavského kraja, na Facebooku kraja – Bratislavský kraj, najlepšie miesto pre život, zapojiť sa môžu aj prostredníctvom mobilnej aplikácie (zadarmo si ju môžu stiahnuť majitelia smartfónov), svoje návrhy môžu poslať aj mailom na adresu cyklomost@region-bsk.sk, na poštovú adresu Úrad Bratislavského samosprávneho kraja, Sabinovská 16, 820 05 Bratislava alebo osobne na Úrad BSK. O konečnom názve cyklomosta rozhodnú krajskí poslanci ako aj rakúski partneri.