Blindfriendly Sobota 14. 12. 2019 | Meniny má Branislava Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Pre cyklistov pribudnú nové cyklotrasy, pripravené sú aj viaceré podujatia

So začiatkom jari štartuje aj cyklistické sezóna. V Bratislavskom kraji budú označené desiatky kilometrov cyklotrás, tiež sa vybudujú nové cyklotrasy a pre cyklistov sú až do konca augusta pripravené viaceré podujatia.

 
Ako zdôraznil predseda BSK Pavol Frešo, župa aktívne podporuje rozvoj cyklistiky projektmi, ktoré zlepšujú podmienky cyklistickej verejnosti. „Vlani otvorené premostenie cez rieku Morava medzi Devínskou Novou Vsou a rakúskym Schlosshofom bol najväčší prielom nielen v roku 2012, ale za celé volebné obdobie z hľadiska podpory cykloturistiky,“ povedal Pavol Frešo.

Ako ďalej pokračoval, v súčasnosti prebieha verejné obstarávanie na obnovu cca 280 km cyklotrás v Malých Karpatoch od Bratislavy až po Pezinskú Babu, v rámci tohto sa vyznačí  25 km nových cyklotrás, ktoré vhodne doplnia už jestvujúcu sieť cyklotrás. Na Devínskej Kobyle bude vyznačených 37 km nových cyklotrás, ktoré spoja mestské časti Dúbravka, Karlová Ves, Dlhé Diely, Devín, Devínska Nová Ves s medzinárodnou cyklotrasou EuroVelo 13, s Cyklomostom v Devínskej Novej Vsi a dolnorakúskymi cyklotrasami. Financovanú budú eurofondov, z projektu Perimost.
 
„Celý projekt v rámci Devínskej Kobyly je niečo, čo je práve blízko spomínaného cyklomosta, a oživuje severo-západnú časť mesta a Bratislavskej župy. Jedná sa tam aj o vybudovanie cyklocentier, ktoré sú na Záhorí. Pokračujú ďalšie cyklotrasy v rámci Malých Karpát a Podunajska ako takého,“ spresnil Pavol Frešo. Štyri cyklistické odpočívadlá pribudnú na Bielom kríži, v Malých Levároch, v Devínskej Novej Vsi a vo Vysokej pri Morave. 
 
Medzi Bernolákovom a Novou Dedinkou pribudne úplne nová cyklotrasa, ktorá bude podľa župana vhodná pre rodiny s deťmi. Bude pokračovaním cyklotrasy z Ivanky pri Dunaji, čím sa vytvorí ucelené cyklistické prepojenie. Okrem toho v Bernolákove bude prepojená s cyklotrasou vedúcou do Slovenského Grobu a ďalej do Pezinka. Projekt je financovaný z eurofondov.
 
V spolupráci s obcou Marianka sa vyznačia tzv. Marianské okruhy - 5 cyklistických okruhov rôznej náročnosti. Pribudne aj cyklistická infraštruktúra, najmä na medzinárodnej cyklotrase EuroVelo 13 – Cesta železnej opony – 10 400 km (územím BSK ide 81 km).
 
„Povedzme si otvorene, petržalská hrádza je preťažená a nevládze všetko zabsorbovať, preto to treba diverzifikovať. To, čo bolo v minulom období vybudované z eurofondov, je trasa Dunajská Lužná – Kalinkovo. Chceme, aby sa to isté vybudovalo aj na Záhorí a most Angern tomu má napomôcť,“ uviedol Pavol Frešo. Vybudovanie cestného mosta medzi Záhorskou Vsou a Angernom na mieste bývalého dreveného mosta je aj medzi schválenými prioritami BSK na roky 2014-2020. Most bude slúžiť aj cyklistom a peším. Predpokladané náklady na výstavbu sú 12 miliónov €, s výstavbou by sa malo začať v roku 2015.
 
BSK sa spolupodieľal na vybudovaní, spropagovaní singletracku Cerová dráha, ktorý je veľmi vyhľadávaným i cyklistami zo zahraničia. Singletrack má dĺžku 10,2 km, nachádza sa nad Železnou studienkou. BSK vydal cykloturistické mapy Pomoravie (bude dotlač) a v spolupráci s KOCR aj cyklomapu Podunajsko.
 
BSK má v rámci svojej územnej pôsobnosti 40 cyklotrás s celkovou dĺžkou cca 700 km. Najvýznamnejšie sú medzinárodné – tranzitné cyklotrasy (Moravská, Dunajská cyklotrasa), ktoré ponúkajú nielen obyvateľom kraja, ale aj zahraničným turistom, využiť možnosti cyklistiky a spoznávať zároveň krásy regiónu „z bicykla“. Územím prechádzajú aj 2 národné cyklomagistrály – Záhorská a Malokarpatská.
 
 
 
BSK v rámci cykloristiky podporí tieto podujatia:
 
Piknik&Bike
2. ročník – 27.4.2013, 11:00 až 17:00 v areáli Divoká voda
Projekt Bratislavského kraja
Pokračujeme v tom, čo sme odštartovali pri slávnostnom otvorení cyklomosta
Akcia na podporu turizmu a cykloturistiky v kraji, bude si možné zapožičať košík, tombola
Novinky: Súťaž vo varení zdravých jedál, zumba, fitness tréner, minifarma so zvieratami
 
Župný pohár Na bicykli deťom 2013
3. ročník, na 1. ročníku sa zúčastnilo 1800 pretekárov, na 2. ročníku 2225 cyklistov, tento rok je predpoklad minimálne 3000 účastníkov
V rámci pohára bude tento rok 6 podujatí, všetky na území BSK
BSK podporí podujatia:
20.4.2013 – Kaktus bike Svätojurský maratón
1.5.2013 – Račianska cykločasovka
25.5.2013 – Kaktus bike Bratislavský maratón
2.6.2013 - Novomestský pedál - Cross Country Cup pre všetkých
5.7.2013 - Kaktus bike Svätojurský blesk - cyklo časovka do vrchu
24.8.2013 - Green Bike Tour
 
Akcie budú mať kultúrno-spoločenský charakter, pripravený bude aj sprievodný program
Výťažok zo štartovného a dobrovoľného príspevku účastníkov pôjde na pomoc detským onkologickým pacientom – primárne peniaze pôjdu na ozdravné pobyty.
 
Letný MTB maratón
11. ročník; vlani sa na 10. ročníku zúčastnilo 1278 pretekárov (869 cyklistov plus bežci a deti), 145 cudzincov z 9 krajín
V rámci letného MTB maratónu budú 4 podujatia:
MTB maratón – sobota, 25km/600m, 42km/1100m, 76km/2000m, 105km/2950m
Beh – nedeľa, 17km/350m
Junior Trophy – nedeľa, 3,2km na okruhu, 6 kategórií
Detský maratónik – 707m na okruhu, 14 kategórií
Na letnom MTB maratóne budú cez víkend účastníci súťažiť spolu v 66 kategóriách

Kultúrny a sprievodný program, animácie pre deti, stan pre 800 účastníkov, umývačka pre 16 bicyklov naraz, parkovisko pre 500 bicyklov, kamiónová nemocnica s JIS.