Blindfriendly Pondelok 14. 10. 2019 | Meniny má Boris Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Prednáška o vode

 V rámci prednáškového cyklu, ktorý organizuje Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s vedcami zo Slovenskej akadémie vied a Slovenskej technickej univerzity, si žiaci viacerých škôl v pôsobnosti BSK vypočuli dňa 17. 5. 2016 prednášku Ing. Viliama Nováka, DrSc., z Ústavu hydrológie SAV na tému „Prečo sa voda na Zemi nikdy neminie“.

 

Žiaci sa dozvedeli napríklad o tom, že vody je na zemi dostatok, ale je nerovnomerne rozložená. Rieka Amazonka by stačila pre celú sedemmiliardovú populáciu. Ak by sme rozprestreli vodu po celom povrchu Zeme, „hrúbka“ zaplavenej plochy by bola 2 750 m. Väčšina pitnej vody na Zemi je koncentrovaná v ľadovcoch, no 90 percent vody, z fyzikálneho hľadiska anomálnej tekutiny, na našej planéte je slaných. Ing. Novák zdôraznil tiež známy fakt, že hoci je zdravé piť minerálnu vodu, neodporúča sa piť ju vo veľkom a stále. Odporučil pitie vody z vodovodu. Bratislavskú vodu z vodovodu (ktorá pochádza najmä z ostrovčeka Sihoť) považuje za jednu z najkvalitnejších „vodovodných“ vôd.
Cyklus prednášok v spolupráci so SAV a STU v školskom roku 2015/16 uzatvoria dve júnové prednášky. 9. 6. si žiaci budú môcť vypočuť prednášku „Hliník tu bol, je a bude“ prof. Ing. Jána Híveša, PhD., z STU a 16. júna „O lovcoch vírusov“ bude žiakom prednášať RNDr. Boris Klempa, PhD., z Virologického ústavu SAV.