Blindfriendly Piatok 21. 2. 2020 | Meniny má Eleonóra Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Premiéra novej hry v Astorke

 V dňoch 6. a 7. apríla t. r. sa uskutoční svetová premiéra novej divadelnej hry Jána Nováka pod názvom Tolstoj a peniaze. Naštudovalo ju Divadlo Astorka Korzo´90, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja.

 
Inscenáciami ruskej klasiky pod vedením režiséra Romana Poláka vždy zaznamenala Astorka veľké úspechy a ohlas v radoch diváckej i odbornej obce. Stačí spomenúť napríklad príťažlivé tituly: UJO VÁŇA, LES, MEŠTIACI, ZLOČIN A TREST, LETNI HOSTIA, MESIAC NA DEDINE, v ktorých sa s hereckou bravúrou zhostili svojich úloh najmä stáli členovia súboru. Výnimočné herecké príležitosti priniesli divákom Astorky nezabudnuteľné divadelné zážitky. V novej inscenácii završuje režisér Polák svoju doterajšiu líniu ruskej klasiky príťažlivým príbehom o slávnom ruskom spisovateľovi, Levovi Nikolajevičovi Tolstom.
 
Polákova réžia stavia na špecifickom a pre Astorku príznačnom spôsobe herectva - charakterovej drobnokresbe s typickým groteskným nadhľadom. Novákova hra prináša množstvo komických situácií zo súkromného života Leva Nikolajeviča Tolstého, ktoré hereckí predstavitelia stvárňujú s vtipom, humorom a brilantným nadhľadom. Odkrýva tajné zákutia mysle veľkého ruského spisovateľa a zaujímavo podáva udalostí, ktoré ústia do vzniku slávnej a kontroverznej Kreutzerovej sonáty. V hlavnej úlohe určite zaujme Vlado Černý. Sekundovať mu bude celá plejáda vynikajúcich „astoráckych“ hercov : Róbert Jakab, Juraj Kemka, Lukáš Latinák, juraj Kemka a v úlohách najbližších dám v okruhu slávneho spisovateľa Anna Šišková, Szidi Tóbiás, Petra Vajdová a ďalšie.
 
Všetkým milovníkom diela Leva Nikolajeviča Tolstého ponúkne inscenácia hry Jana Nováka nové informácie o vnútornom svete spisovateľa, prinesie mnohé podnety pri spoznávaní tvorby veľkého génia.    V réžii Romana Poláka, ktorý vždy uvedením ruskej klasickej literatúry priniesol pre Astorku uznanie kritiky a dlhoročnú priazeň publika, sa moderným príbehom ruského spisovateľa doplní galéria vynikajúcich inscenácií diel Turgeneva, Dostojevského, Ostrovského, Čechova a Gorkého.  Pre mladú generáciu je odkrytie osobnosti Leva Nikolajeviča Tolstého podnetným kľúčom k pochopeniu jeho diela, ktoré je súčasťou štúdijných osnov. Inscenácia sa tak stane pre mnohých žiakov stredných škol, vyšších ročníkov základných škôl a študentov humanitných smerov cenným doplnkom učebnej látky.
 
Autor predlohyJan Novák, uznávaný súčasný spisovateľ, dokumentarista, scenárista a dramatik, spolupracoval na scenároch k celovečerným hraným filmom (Valmont, Šeptej, Báječná léta pod psa, Nejasná správa o konci sveta           a mnohých ďalších), vytvoril unikátny celovečerný dokument o Václavovi Havlovi. Je autor románov            a divadelných hier (napr. v Astorke Korzo´90 uvedená adaptácia Dostojevského Zločinu a trestu pod názvom Vražda sekerou v svätom Peterburgu - Zločin a trest). 
 
Novák často zobrazuje reálne udalosti či osobnosti umeleckého, ale i politického sveta s dokumentaristickou precíznosťou a zároveň neobyčajnou umeleckou imagináciou. Vytvoril umelecký portrét Stalina (divadelná hra Strýček Jozef), spolupracoval na biografickej knihe Miloša Formana (Co já vím), ktorú preložili do francúzštiny, nemčiny, japončiny, ruštiny, poľštiny, švédčiny, fínčiny, holandčiny, bulharčiny a maďarčiny, zachytil tragický osud bratov Mašínovcov (Zatím dobrý. Mašínovi a největší příběh studené války), skutočné osudy chlapca Petráška v nacistických táboroch (scenár k celovečernému hranému filmu Nedodržaný sľub), groteskné udalosti zo života Václava Havla počas socializmu (dokument Občan Havel jede na dovolenou). Nováková umelecká metóda sa stretla s mimoriadnym ohlasom filmových a divadelných divákov i čitateľov a priniesla mu prestížne ocenenia, okrem iného hlavnú českú literárnu cenu Magnesia Litera 2004.  
 
Viac informácií:
Divadlo ASTORKA Korzo 90
divadelná scéna: Námestie SNP 33
Bratislava
poštová adresa: Suché mýto 17
Bratislava 814 99
P.O.BOX 241
www.astorka.sk
tel: 02/5443 2093
E-mail: pokladna@astorka.sk