Blindfriendly Pondelok 6. 4. 2020 | Meniny má Irena Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Projekt Stratené mesto by mali spustiť v roku 2013

 Projekt Stratené mesto Bratislava – Pozsony – Pressburg je významným príspevkom k revitalizácii historickej pamäti obyvateľov aj návštevníkov hlavného mesta.

 

„Bude mať podobu turistickej atrakcie, ktorej súčasťou je informatívna, výchovno-vzdelávacia, oddychová a kultúrno-zábavná zložka,“ vraví Miloš Žiak z Izraelskej obchodnej komory na Slovensku, ktorá je hlavným iniciátorom projektu obnovy historického židovského geta v Bratislave. Predpokladaný termín spustenia projektu je jún 2013. Záštitu nad projektom prevzal podpredseda vlády Slovenskej republiky pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolf Chmel. Projektom sa v apríli zaoberali aj poslanci Bratislavskej župy a z rozpočtu kraja naň vyčlenili sumu 12 000 eur.

„Najväčší prínos Strateného mesta vidím v tom, že tie generácie, ktoré prídu po nás, sa budú môcť oprieť o všetko to, čo tu ich predkovia zažili. V tomto prípade aj židovská kultúra má svoje miesto a má zmysel, aby sa o ňu v budúcnosti mohli naši potomkovia oprieť,“ uviedol bratislavský župan Pavol Frešo na dnešnej konferencií k projektu Stratené mesto. Projekt ocenil aj veľvyslanec Štátu Izrael na Slovensku Alexander Ben-Zvi, podľa ktorého by sa projekt mohol volať aj Nájdené mesto, pretože oživí minulosť a tým ju prenesie do prítomnosti.

Projekt Stratené mesto Bratislava – Pozsony – Pressburg má byť impulzom na to, aby sa verejnosť mohla pozrieť do minulosti a na pripomenutie si a oživenie tej tradície mesta, ktorá bola v priebehu 20. storočia cielene likvidovaná. Skladá sa z okruhu historickej pamäti, po ktorom bude premávať električka historickej pamäti. Električka bude špeciálne upravená a namiesto okien v nej budú namontované veľkoplošné LCD obrazovky. Na nich sa bude pred zrakmi cestujúcich odvíjať virtuálne („za oknom“) príbeh Strateného mesta (zbúraných ulíc Zuckermandlu, Vydrice, Rybného námestia a Židovského geta), ako aj tie významné udalosti z dejín mesta, ktoré v konečnom dôsledku viedli k zbúraniu veľkej časti historicky cenného centra mesta a k jeho premene na pustý hradný kopec (zo strany nábrežia), ústiaci do mostového privádzača. Príbeh „za oknom“ sa bude skladať z montáže umelecky spracovaných autentických dokumentárnych filmových záberov a dobových fotografií.

Stredobodom okruhu historickej pamäti bude Rybné námestie, na ktorom bude obnovená budova zbúranej neologickej synagógy (v podobe kulisy). Kulisa bude 60 % zmenšeninou objemu pôvodnej stavby (tá bola postavená v roku 1893). Výška budovy bude 15 metrov namiesto pôvodných 25 metrov. Vo vnútri kulisy vznikne galéria. Námestie okolo synagógy (cca 300 m2) sa bude využívať ako oddychová zóna pre turistov počas prehliadky mesta alebo sa tiež zmení na živé námestie s hudbou, galériou či večerným premietaním filmu.

Krajskí poslanci schválili na svojom poslednom rokovaní aj návrh na odkúpenie národnej kultúrnej pamiatky - synagógu v Senci. Odkúpiť ju má od Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR za jedno euro. V súčasnosti je synagóga uzavretá, je v zdevastovanom stave a vyžaduje komplexnú obnovu, kraj ju chce zachrániť. Podľa župana Pavla Freša sa pokúsia získať peniaze na rekonštrukciu napríklad prostredníctvom cezhraničnej spolupráce. Obnovená synagóga by mala slúžiť ako kultúrno-spoločenské centrum nielen pre Senec, ale pre celé Podunajsko a Bratislavský kraj. Vystavená má byť v nej stála expozícia židovskej kultúry. Kraj plánuje v synagóge zriadiť svoju regionálnu galériu.