Blindfriendly Piatok 19. 4. 2019 | Meniny má Jela Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Projekty cezhraničnej spolupráce

 Predseda BSK Pavol Frešo sa stretol so svojimi kolegami zo župy Győr-Moson-Sopron a z Komáromsko-ostrihomskej župy. Témami stretnutia boli najmä spoločné cezhraničné projekty.

 

„Koncom októbra predkladá bratislavská župa spolu s ostatnými župami do prvej výzvy tri cezhraničné projekty, ktoré sú spoločnými prioritami BSK ako aj žúp Győr-Moson-Sopron a Komárom-Ostrihom. Prvým je vytvorenie regionálnych multikultúrnych centier prostredníctvom rekonštrukcie synagóg v Senci a Györi a Pannonhalme, druhým je postupný rozvoj ekoturizmu v okolí Malého a Mošonského Dunaja a tretím je prepojenie sakrálnych pamiatok na oboch stranách Dunaja cyklotrasami, teda projekt Sacra Velo. Všetky projekty  smerujú k podpore infraštruktúry cestovného ruchu,“ vyjadril sa po stretnutí predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo, podpredsedníčka BSK Gabriella Németh a predsedníčka komisie európskych záležitostí, regionálnej spolupráce a cestovného ruchu Táňa Mikušová sa dnes stretli so županom župy Győr-Moson-Sopron Zoltánom Némethom a s Györgyom Popovicsom, županom Komáromsko-ostrihomskej župy. Hlavnou témou stretnutia boli spoločné projekty programu cezhraničnej spolupráce Slovensko – Maďarsko 2014-2020.
V prvom z nich, v projekte vytvorenia „Kultúrno-spoločenského centra SK-HU“ v nevyužívaných sakrálnych pamiatkach, je Bratislavský samosprávny kraj v pozícií Lead partnera. Na projekte spolupracuje spolu 7 partnerov, vrátane dvoch žúp. Lead partnerom je BSK aj v projekte využitia potenciálu územia medzi Malým Dunajom a Mošonským Dunajom, kde by mala vďaka spolupráci 9 partnerov (5 žúp) vzniknúť spoločná cezhraničná turistická destinácia „Vnútrozemská delta Dunaja“ zameraná najmä na rozvoj vodného turizmu a cykloturizmu. Tretím cezhraničným projektom, ktorý sa uchádza o podporu z prvej výzvy programu cezhraničnej spolupráce Slovensko – Maďarsko 2014-2020 je Sacra Velo, teda rozšírenie cezhraničnej siete cykloturistických trás na podporu sakrálneho turizmu v slovensko-maďarskom pohraničí. Na projekte spolupracuje 10 partnerov vrátane  štyroch žúp. Celkové investície do  cezhraničného územia prostredníctvom týchto troch prioritných projektov sú v hodnote približne 9 mil. EUR.