Blindfriendly  26. 1. 2020 | Meniny má Tamara Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Prvá premiéra krajského divadla v sezóne

 Bratislavské bábkové divadlo, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, dnes o 18:00 hod. uvedie premiéru rodinnej rozprávky o problémoch so zaspávaním na motívy legendárnych Buvirozprávok Daniela Heviera, „Nám sa ešte nechce spať“, ktorá sa bude konať v Divadle Malá scéna STU.

 

„ Výnimočnosťou Bratislavského bábkového divadla je nie len to, že ponúka  deťom  alternatívu  k  dnešnému  modernému  svetu počítačovej techniky,  videohier a  komiksov, ale aj to, že do  života  detí,  no  i  dospelých  prináša kvalitné umelecké zážitky v podobe poznania, zábavy, skúsenosti,“ povedal na margo jediného kamenného bábkového divadla v Bratislavskom kraji Pavol Frešo, bratislavský župan.

Autorom hry „Nám sa ešte nechce spať“ je český dramatik a dramaturg Vít Peřina, ktorý sa inšpiroval rozprávkovou knihou Daniela Heviera „Buvirozprávky alebo Nám sa ešte nechce spať“. Nová inscenácia Bratislavského bábkového divadla je určená našim najmenším a to deťom od troch rokov.

Ide o príbeh malého Janka, ktorý nechce spať. Zúfalí rodičia použijú rôzne triky na to, aby nakoniec zaspal. Avšak stane sa niečo neuveriteľné. Len čo sa v izbičke zhasne, prebudí sa Jankov palček, nos, uško, zúbok a vlásky. Hoci Janko sladko spí, oni majú celkom iné plány.  Noc je ešte mladá a ponúka všakovaké dobrodružstvá. Kamaráti sa vydávajú na výlet po tmavej izbe. No dobrodružstvo sa rýchlo končí. Zlá čarodejnica, jedna z Jankových hračiek, všetkých výletníkov pochytá a nebyť múdrej sovy, ktorá ich zachráni šikovným úskokom, skončili by neslávne. Nakoniec sa všetci vrátia na svoje miesto a z Janka je opäť poriadny chlapec. Až na to, že je znova hore. Keďže rodičia dávno spia, ujme sa ich úlohy sova. Po jej poučnom príbehu o tom,  ako si vymenila deň s nocou, konečne utíchne celá izba a Janko sa ponorí do sladkého spánku. Bol by to šťastný koniec, no na jeho konci zvoní ranný budík. A tak nevyspatému Jankovi neostáva iné, len si sľúbiť, že ďalšiu noc už prespí celú.

Režisérky sa inscenácie ujala Michaela Homolová, ktorá pôsobí v Naivním divadle Liberec. Za svoje práce získala viacero prestížnych ocenení a momentálne patrí medzi najlepších režisérov tvoriacich pre deti. Jej schopnosť zaujať i rozosmiať diváka, mohli oceniť i návštevníci BBD pri predstavení Opice z našej police, ktoré je obľúbenou súčasťou repertoáru BBD. 

Český dramatik a dramaturg Naivního divadla Liberec Vít Peřina je autorom viacerých úspešných bábkových hier pre deti (Budulínek, O beránkovi, ktreý spadl z nebe). Ďalšími členmi tvorivého tímu sú hudobník a herec Filip Homola a výtvarníčka Barbora Hubená.

V novej inscenácii Bratislavského bábkového divadla „Nám sa ešte nechce spať“ účinkujú napríklad Miriam Kalinková, Andrej Kováč, Ján Morávek.