Blindfriendly Piatok 19. 7. 2019 | Meniny má Dušana Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Prvé slovenské preteky vodíkových áut

 Bratislavský samosprávny kraj je partnerom dnešného prvého ročníka slovenského kola závodov modelov áut s hybridným vodíkovým pohonom. Z osemnástich tímov z celého Slovenska majú župné školy zastúpenie v siedmich tímoch.

 

„Pripravujeme ďalšiu generáciu budúcich, verím že aj, tvorcov takýchto áut preto, aby automobilový priemysel na Slovensku nebol odkázaný na dovoz informácií zvonka, ale mali sme vlastných vychovaných expertov. Ja to považujem za veľmi progresívny spôsob, keď nové technológie sa učia nie až vysokoškoláci, ale stredoškoláci. Všetci naplno súťažia, 6 hodín jazdia, najlepší víťaz ide do 24 hodinovej súťaže do Francúzska. Tá atmosféra v zákulisí je skoro rovnaká ako na Formuli 1, alebo na nejakých vytrvalostných pretekoch, kde naši študenti tam vzadu bojujú o život, každú sekundu naháňajú, vymieňajú tam palivové články, snažia sa čo najviac získať pre seba výhod v rámci automobilovej súťaže. My nevieme čo v budúcnosti bude, či vyhrá vodík, či vyhrá nabíjanie baterky atď., ale tým že sa tu testujú de facto hybridné kolo to znamená baterka s palivovým článkom, tak si myslím že každý si môže siahnuť skoro isto na budúcnosť na ktorú sa bude jazdiť o 10 – 20 rokov. Práve to je dôvod pre ktorý to bratislavská župa spoluorganizuje, prispela výraznou čiastkou, dali sme do toho 30 000 eur,“ zhrnul predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

V bratislavskom zážitkovom centre vedy Aurélium dnes ráno o 9:00 odštartoval prvý ročník slovenského kola medzinárodnej súťaže Hydrogen Horizon Automotive Challenge. Na trati súťažilo šesť hodín osemnásť modelov diaľkovo ovládaných áut s hybridným pohonom. Tieto autíčka si študenti zostavili sami vďaka učebným pomôckam Horizon Energy Box.

„Školy dostali všetko potrebné na to, aby mohli pretekať. To znamená dostali autíčko, palivový článok, nabíjačku na vodík, keďže sú to vodíkové autíčka, bombičky na vodík a baterky a k tomu dostali ešte aj pomôcky na obnoviteľné zdroje energie, ktoré môžu vlastne vo vyučovacom procese používať aj naďalej,“  vysvetlil organizátor Branislav Hlinka zo SEA agentúry pre vzdelanie a vedu Branislav Hlinka.

Víťazné družstvo z vytrvalostných pretekov bude reprezentovať Slovenskú republiku na medzinárodnom finále v pretekoch na 24 hodín vo Francúzsku, ktoré budú už budúci týždeň. Bratislavský samosprávny kraj reprezentovali dva tímy zo SPŠ strojníckej na Fajnorovej z Bratislavy, tímy zo SPŠ elektrotechnickej  na Zochovej, Hálovej a Karola Adlera a SOŠ informačných technológií na Hliníckej z Bratislavy. Tím prestavila aj Duálna akadémia.
„Nielen v tomto roku, ale aj v minulých rokoch aj v ďalších budúcich rokoch chceme podporovať hlavne materiálno-technické zabezpečenie, ktorým vytvárame maximálne predpoklady pre kvalitné odborné vzdelávanie na našich školách. Nie vždy je však materiálno technické vybavenie na takej úrovni, ako si doba pýta, takže očakávame vždy podnety od samotných škôl, ale samozrejme aj od zamestnávateľov, ktorí aktívne spolupracujú s našimi školami. Ideálne materiálno technické zabezpečenie je také, aby absolvent školy mohol sa priamo zapojiť do praxe po ukončení štúdia,“ zhrnul riaditeľ Odboru školstva, mládeže a športu BSK Roman Csabay. Bratislavský samosprávny kraj je zriaďovateľom 56 stredných škôl, z toho 14 gymnázií a 35 stredných odborných škôl, 3 spojených škôl, 2 konzervatórií a 2 jazykových škôl.
Organizátorom pretekov je SEA agentúra pre vzdelanie a vedu v spolupráci s Horizon Eucational a partnermi projektu sú Bratislavský samosprávny kraj, Nadácia Volkswagen, Nadácia EPH a Centrum vedecko-technických inovácií.