E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Putovný pohár Jozefa Sabovčíka vyhrali žiaci ZŠ Za kasárňou

Svoje schopnosti a nadanie predviedli desiatky deti z bratislavských základných škôl, ktoré súťažili o putovný pohár Jozefa Sabovčíka. Cieľom súťaže bolo oživiť a zviditeľniť krasokorčuľovanie na Slovensku ako aj podporiť talentované deti a mládež.

Prvenstvo nakoniec vybojovali žiaci ZŠ Za kasárňou, na druhom mieste skončili žiaci zo ZŠ Kalinčiakova a tretie miesto patrilo ďalšiemu tímu ZŠ Za kasárňou. Akciu organizovalo občianske združenie Jumping Joe, podporili ju Úrad vlády SR, Bratislavská župa a mestská časť Nové Mesto. „To, čo sa skĺbi v krasokorčuľovaní je trochu gymnastiky, trochu rytmu a hlavne pohybu. Treba povedať, že je to plne v súlade so župnou politikou, ktorú robíme. Nakoľko sme si dali zmerať zdravie stredoškolskej mládeže, a tie prvé výsledky sú alarmujúce, celá tá naša snaha dostať deti z ulíc a od počítačov ku športu má veľký význam,“ povedal bratislavský župan Pavol Frešo. Krasokorčuľovanie je podľa neho výnimočný šport, ktorý treba na Slovensku podporovať. Župan doplnil, že vďaka tejto súťaži sa podarilo tento šport medzi školákmi väčšmi zviditeľniť.

Súťaže sa zúčastnili žiaci ŠKD z deviatich škôl, z každej školy 15-ti najlepší korčuliari. Formou vyraďovacích korčuliarskych kôl sa do finále dostali tí najsilnejší a najšikovnejsí korčuliari. Ich výkony hodnotili špičkoví tréneri krasokorčuľovania Hilda Múdra a Agnesa Búrilová. Víťazi si odniesli putovný pohár Jozefa Sabovčíka, všetky tri víťazné družstvá získali medaile a zľavu na kurz krasokorčuľovania pre celú triedu. Po vyhodnotení súťaže bola ľadová plocha zadarmo k dispozícii všetkým, približne 600 zúčastneným, pričom deti aj dospelí sa mohli pod vedením trénerov Jumping Joe naučiť nové kúsky na ľade.

Jozef Sabovčík (* 4. december 1963, Bratislava) je slovenský krasokorčuliar žijúci v Amerike. Bol prvý krasokorčuliar v histórii, ktorý skočil na medzinárodnej súťaži štvoritý skok. Preto ho prezývajú Jumping Joe. S krasokorčuľovaním začal ako sedemročný vďaka babičke, ktorá ho priviedla na ľad. Korčuľoval viac ako tridsať rokov. Počas svojej amatérskej kariéry sa stal šesťnásobným majstrom Česko-Slovenska, dvojnásobným majstrom Európy a na Olympijských hrách v Sarajeve 1984 vyhral bronzovú medailu. Ako profesionálny krasokorčuliar získal titul majstra sveta profesionálov a pôsobil vo viacerých televíznych šou.