Blindfriendly Piatok 21. 2. 2020 | Meniny má Eleonóra Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Recepty čakajú na riešenie

 Lekár samosprávneho kraja Valerián Potičný opäť apeloval na nevyhnutnosť riešenia problému falošných receptov a chýbajúceho systému eHealth na Slovensku. Vidí v tom vážny celospoločenský problém, ktorý sa dotýka predovšetkým pacienta.

 
„V Martine sa sfalšovalo 341 receptov v sume 20 000 eur. Okrem toho, že to boli lieky, boli to aj suplementy, to znamená podporné prostriedky, ktoré však zdravotné poisťovne preplácajú. V tomto prípade 20 tisíc eur zdravotné poisťovne preplatili. To znamená, že sme o ne prišli my všetci. Okrem toho, že sme prišli o peniaze, pacienti prišli o lieky, ktorých môže byť v tomto prípade nedostatok,“ vyjadril sa lekár samosprávneho kraja MUDr. Valerián Potičný MPH.
Bratislavský samosprávny kraj od konca marca 2015 upozorňuje na problém falšovania receptov, ktorý však Ministerstvo zdravotníctva SR doteraz neriešilo. Stále sa objavujú nové prípady neoprávneného výberu liekov a posledný z Martina je len špičkou ľadovca.
„V tomto prípade pri falšovaní 341 receptov sa nefalšoval recept, ale sestrička falšovala predpisovanie. To znamená, že nebolo to v súlade ani so zdravotnou kartou ani s výkazmi na zdravotné poisťovne. Keby bol zavedený elektronický systém, elektronická preskripcia takzvaný eHealth, táto situácia by nebola možná,“ pokračoval Valerián Potičný.
Zavedenie systému eHealth by ročne ušetrilo Ministerstvu zdravotníctva cca 100 miliónov eur, ktoré by tak mohli putovať napríklad aj na zvyšovanie miezd zdravotných sestier. Pacienti tak nie sú ohrození len nedostatkom liekov, ale aj tým, že takmer tisícka sestričiek je vo výpovednej lehote.
Ministerstvu zdravotníctva SR predložila bratislavská župa návrh na zavedenie ochranných prvkov na recepty. Doteraz však ministerstvo nereagovalo. Pritom recepty s ochrannými prvkami sú podľa analýzy BSK takmer o polovicu lacnejšie ako tie súčasné. Na zavedenie ochranných prvkov na recepty stačí úprava vyhlášky MZ SR č.60/2012. Táto úprava teda nevyžaduje zdĺhavý novelizačný proces.
Najväčším problémom nie samotná strata lekární či poisťovní, ale to, že slovenskí pacienti začínajú byť ohrození na živote, keďže vďaka neoprávneným výberom sa znižuje ich šanca dostať sa k svojim liekom včas.
„Cieľom Bratislavského samosprávneho kraja je vytvoriť celospoločenský tlak na úradníkov Ministerstva zdravotníctva SR, pretože v ohrození môžu byť aj oni či ich príbuzní pri vážnej diagnóze,“ uzavrel lekár samosprávneho kraja Valerián Potičný.