Blindfriendly Pondelok 9. 12. 2019 | Meniny má Izabela Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Medzinárodný tím odborníkov cestuje udržateľným spôsobom od prameňa po deltu Dunaja (Časť č. 1 – Z Donaueschingenu do Budapešti za 11 dní)

(Ulm, 27. júl 2017) – V rámci projektu EÚ Interreg „Transdanube.Pearls“, medzinárodný tím odborníkov pozostávajúci z odborníkov na video, mobilitu a cestovný ruch, cestoval pozdĺž Dunaja výlučne pomocou trvalo udržateľných dopravných prostriedkov, ako sú autobusy, vlaky, lode a bicykle. Prvú časť cesty s viac ako 10 zastávkami za 11 dní úspešne zakončili v Budapešti. Tím bude na konci augusta pokračovať v ceste trvalo udržateľným spôsobom pozdĺž dolného toku Dunaja, od Budapešti po deltu Dunaja. Cieľom cesty je predviesť existujúce možnosti cestovania pozdĺž Dunaja bez vlastného auta.

 
Hodnotiaca prehliadka sa koná v rámci projektu „Transdanube.Pearls“, ktorý sa zameriava na vytvorenie trvalo udržateľných riešení mobility a turistických služieb, ktoré sa spoliehajú na využívanie dopravných prostriedkov šetrných k životnému prostrediu, ako sú vlaky, autobusy, lode alebo bicykle. Na tento účel sa vytvorí sieť destinácií „Transdanube.Pearls“, ktoré sa zaviazali, že budú rozvíjať udržateľnú mobilitu v oblasti cestovného ruchu. Toto vytvorí zúčastneným destináciám jedinečný predajný prínos, zvýši atraktívnosť celého dunajského regiónu a predovšetkým zníži negatívny vplyv dopravy na životné prostredie. Hodnotiaca prehliadka preto poskytuje možnosť zhodnotiť príležitosti na prechod do, vrámci a medzi budúcimi Pearls, už existujúcimi možnosťami mobility, ako sú vlaky, autobusy, bicykle, lode, kanoe atď., a zažiť turistické atrakcie na týchto miestach udržateľnejším spôsobom. 
Prvá časť výletu bola od prameňa v Donaueschingene po Budapešť. Tím odborníkov navštívil Ulm/Neu-Ulm, kde mali zriedkavú príležitosť vidieť tradičnú akciu „Fischerstechen“ na Dunaji. Vlakom prišli do Passau a loďou sa dostali do „Schlögener Schlinge“. Ďalšími zaujímavými miestami na rakúskej časti Dunaja boli Linz, Enns, opátstvo Melk a Wachau. Viedeň bola ich vstupnou bránou k jazeru Neusiedl, kde prechádzali na bicykli päťhviezdičkovou cyklotrasou a pozorovali rozprávkovú flóru a faunu národného parku. V Bratislave vstúpili do strednej časti Dunaja. Po Dunajskom cyklochodníku Eurovelo 6 sa priblížili k 850 km dlhému vodnému labyrintu Szigetköz. Poslednou zastávkou pred Budapešťou bola oblasť Pomurje spojená s Dunajom prítokmi Mur/Mura a Drau/Dráva. 
Druhá časť bude pokračovať od Budapešti po ústie rieky v delte Dunaja. Tento výlet poskytne cenné informácie o významných turistických zaujímavostiach, možnostiach, ako sa tam dostať trvalo udržateľnými službami mobility a o dostupnosti či prístupnosti informácií o trvalo udržateľných spôsoboch dopravy do, medzi a vrámci budúcich Pearls (Perál).
O projekte
Projekt EÚ bude trvať 2,5 roka a je spolufinancovaný nadnárodným programom Interreg – Danube Transnational Programme s celkovým rozpočtom 2,9 milióna eur. Celkovo sa na projekte zúčastňuje 15 organizácií a 24 pridružených strategických partnerov, ktorí sa týmto zaviazali koncepcii trvalo udržateľnej mobility v cestovnom ruchu. Počas trvania projektu budú všetky ciele podporovať trvalo udržateľnú mobilitu v cestovnom ruchu prostredníctvom komplexného súboru opatrení, ako je zavádzanie informačných centier mobility a manažérov mobility, vypracovanie opatrení zameraných na budovanie kapacít pre miestnych a regionálnych partnerov a zlepšenie informovanosti o mobilite a cestovnom ruchu obyvateľov a turistov. Okrem toho sa uskutočnia pilotné akcie na prenájom bicyklov, prepravu, parkovacie systémy alebo cyklistické chodníky s cieľom zlepšiť udržateľnú mobilitu pozdĺž Dunaja.
Obrázok č. 1: Fischerstechen © Transdanube.PearlsObrázok č. 2: Päťhviezdičková cyklistická trasa okolo jazera Neusiedl © Transdanube.PearlsObrázok č. 3: Kanoistika v Szigetköz © Transdanube.PearlsObrázok č. 4: Schlögener Schlinge © Transdanube.Pearls

Kontakt
Navštívte nás online
Správca komunikácie
Veronika WiererKancelária Danube Office Ulm/Neu-Ulm
http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/transdanube-pearls
Telefónne č.: +49731 880306 18
Kanál sociálnych médií
E-mailová adresa: v.wierer@donaubuero.de
www.facebook.com/Trasdanube