Blindfriendly Štvrtok 20. 2. 2020 | Meniny má Lívia Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Ropovod má viesť cez zastavané oblasti, kraj ho odmieta

Občania sa môžu k zámeru výstavby ropovodu cez Bratislavu vyjadriť aj prostredníctvom ankety, ktorú dnes spustil Bratislavský kraj na svojej Facebookovej stránke.

 
„Neexistuje takúto stavbu postaviť bez toho, aby sme mali dôveru verejnosti,“ povedal predseda BSK Pavol Frešo. Bratislavský kraj výstavbu ropovodu cez hlavné mesto odmieta. „Mimoriadne ma zarazilo radikálne vyhlásenie hovorcu ministerstva hospodárstva, že tak či onak budú stáť za týmto projektom, aj keby to malo pozastaviť územný plán. Toto nepovažujem za šťastné, považujem to za totálne nepochopenie a doslova tlačenie na regionálnu samosprávu, hlavne v situácii, keď ešte nikde neboli oznámené presné trasy, kade by ropovod mal viesť,“ povedal bratislavský župan, ktorý informoval, že ešte dnes by mal dostať termín stretnutia s ministrom hospodárstva, s ktorým o ropovode plánuje rokovať.
Navrhovaný koridor by mal viesť cez husto zastavanú oblasť a chránené oblasti. Obe navrhované trasy ropovodu by viedli tesne popri viacerých kolíznych bodoch – prvá napríklad popri Auparku, Inchebe či Pečnianskom lese, kde je vodný zdroj. Druhá trasa by v Petržalke viedla tesne popri bytovkách či nemocnici na Antolskej. Preto s ropovodom vedúcim cez hlavné mesto župa v pripravovanom územnom pláne regiónu nepočíta.
Schválenie územného plánu kraja však štát podmieňuje zakomponovaním ropovodu Slovnaft-Schwechat do navrhovaného dokumentu. Ak by však kraj chcel ropovod do územného plánu zapracovať, bol by to krok vzad. Pripomienky bolo treba predložiť, kým bol územný plán v štádiu konceptu, dnes je už v štádiu návrhu. „Na poslednú chvíľu po termíne sa prihlásilo ministerstvo hospodárstva, že chce dve trasy ropovodu do tohto územného plánu záväzne dať. My sme namietali od toho, že sa mali prihlásiť v riadnych termínoch, cez to, že máme isté pochybnosti, či tento projekt je dostatočne strategicky podložený a schválený, aby mohol ísť rovno do územného plánu, až po to, že keby sme pristúpili na ich požiadavky, museli by sme celý územný plán pozastaviť, o rok predĺžiť, znova prediskutovať s verejnosťou, so samosprávami a so všetkými dotknutými,“ povedal predseda BSK Pavol Frešo, ktorý dodal, že toto nepovažuje za šťastné riešenie.