Blindfriendly Sobota 7. 12. 2019 | Meniny má Ambróz Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

INŠPIRATÍVNE PRÍBEHY NAŠICH ABSOLVENTOV

Mladá Slovenka napísala divadelnú hru v španielčine. A vyhrala zaujímavú súťaž 18-ročná Lenka Minarovičová, Gymnázium na Golianovej ulici v Nitre

 
Program DofE priniesol zmeny do života aj študentke Lenke Minarovičovej a to dosť výrazné. So svojím španielskym scénárom divadelnej hry vyhrala celoslovenské kolo v umeleckej súťaži Jazykový kvet.
 
A po ceste za svojimi mimoriadne ambicióznymi cieľmi musela odhodiť hanblivosť a nervozitu, ktoré jej dovtedy znepríjemňovali život. Osemnásťročná študentka Gymnázia na Golianovej ulici v Nitre si predsavzala, že napíše scenár divadelnej hry v španielskom jazyku, nacvičí ju so spolužiakmi a prihlási do súťaže. “Áno, napísať scenár a nacvičiť divadelné predstavenie v španielčine bolo nesmierne ťažké, aj keď sa divadlu venujem vo voľnom čase dlhodobo,” vysvetľuje Lenka.
 
Rovnako ťažké však bolo pre ňu aj zatelefonovať neznámemu človeku, ktorý jej mal pomôcť so športovým cieľom. “Nervozitu som predýchavala dlhé minúty, kým som sa osmelila a zavolala mu. Dnes som vďaka DofE oveľa sebavedomejšia a menej vystresovaná,” dodáva nádejná dramatička a autorka víťaznej hry “Zošit smrti”.
 
 
Odboník na kryptomeny? Zoznámte sa so študentom z Bratislavy
18-ročný Mário Havel, SPŠ Elektrotechnická K.Adlera č.5, Bratislava
 
Program DofE nie je výsadou gymnázií. Centrá vznikajú aj na odborných školách. Jednou z nich je aj SPŠ elektrotechnická na K. Adlera v Bratislave. Práve tam si program našiel Mária Havla, maturanta a odborníka na kryptomeny.
 
Mário pôsobí v dvoch neziskových organizáciách, jednu spoluzakladal a v druhej je predsedom. Jeho ciele v rámci programu DofE sa týkali jeho aktivít - zorganizovať podujatia, ktoré budú šíriť myšlienky o slobodnej ekonomike a zúčastní sa na nich 200 účastníkov.
 
“Chcel som si zlepšiť manažérske a líderské schopnosti a myslím, že sa mi to podarilo. DofE pre mňa znamenal akúsi meditáciu, ktorá mi pomohla sa upriamiť na moju cestu, vybrať si smer a držať sa ho. Nielenže mi to dalo veľa skúseností a rástol som tak, ako som chcel, ale vo výsledku som pociťoval obrovské zadosťučinenie, že sa mi to darí,” konštatuje úspešný absolvent DofE.
“Ak sa chcete naučiť zodpovednosti a pravidelnosti a získať pre seba niečo, čo vás v škole nenaučia, niečo, čo je skutočné a dôležité, choďte do toho,” dodáva maturant.
 
 
Gymnazista pomáhal nevidiacim deťom: vtipkujú a ukazujú ako je nám dobre
16-ročný Matej Baláž, Gymnázium Jána Papánka, Bratislava
 
Ciele, ktoré si mladí určujú a cesta, ktorou k nim smerujú, je často plná prekvapení. Niečo o tom vie aj šestnásťročný Matej Baláž, ktorý si v dobrovoľníctve dal za cieľ pomôcť nevidiacim deťom. „Myslel som si, že budem pomáhať ja im. Nakoniec som však zistil, že je to naopak - to oni pomohli mne. Nikdy sa nesťažujú a nefrflú a dokonca si zo seba robia srandu. Zrazu som si uvedomil, že sa mám naozaj dobre,”hovorí študent Gymnázia Jána Papánka v Bratislave, ktorá je jednou zo škôl, kde sa program DofE realizuje aj vďaka aktívnej podpore Bratislavského samosprávneho kraja.
 
Matej sa výrazne posunul aj vďaka športovej aktivite. Za cieľ si zvolil zdolať vyše 110 kilometrov na bicykli za jeden deň. Napriek silnému lejaku sa však nevzdal a prekonal sám seba. „Bol to môj cieľ, ja som si ho vymyslel a venoval som mu nespočetne veľa času a námahy. Neviem si predstaviť, čo by sa muselo stať, aby som to vzdal,” dodáva.
 
Matej je zároveň aj výborným príkladom úspešnej spolupráce študenta a lídra z biznisového prostredia. “Moja líderka, pani Šramek zo spoločnosti Shell, bola perfektná - vždy si na nás našla čas, poradila nám a pomohla. Myslím, že bez nej by som všetky svoje ciele dosiahol len veľmi ťažko,” hovorí bronzový absolvent DofE.
 
V prípade otázok alebo záujmu o podklady k príbehom sa na mňa neváhajte obrátiť.Simona Lučkaničová, komunikačná manažérka +421 905 459 624
Viac info: www.dofe.sk
simona.luckanicova@dofe.sk.