Blindfriendly Streda 22. 1. 2020 | Meniny má Zora Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Poznávací zájazd žiakov zo ZŠ a Gymnázia, Dunajská, do Škótska 25.03.2019 – 02.04.2019

 Aj samotná cesta do Škótska pre 44 žiakov a pre pedagogický doprovod bola výnimočná a zaujímavá: autobusom do Holandska, nalodenie na trajekt v prístave Ijmuiden pri Amsterdame, noc na lodi, plavba po mori a vylodenie v prístave Newcastle.

 

Program bol veľmi pestrý, náročný a plný nezabudnuteľných zážitkov: návšteva historického centra mesta Grainger Town, katedrály sv. Nicholasa a hradu Castle Keep. Krátka zastávka pri pozostatkoch Hadriánovho valu – 2 000 rokov starého rímskeho opevnenia vybudovaného Rimanmi na ochranu rímskej ríše, prehliadka opátstva Melrose z 12. st. - jedného z najbohatších opátstiev Škótska. Nasledoval presun do Edinburghu, ale cestou tam bola zaradená prehliadka Rosslynskej kaplnky, ležiacej na nultom poludníku, známej z knihy Dana Browna Da Vinciho kód. Celodenná prehliadka hlavného mesta Škótska a jeho najvýznamnejších pamiatok: Edinburghský hrad s expozíciou korunovačných klenotov škótskych kráľov, prechádzka ulicou Royal Mile okolo katedrály St. Giles k palácu Holyrood, ktorý je oficiálnym kráľovským sídlom. Piaty deň bol venovaný Stirlingu,  symbolu škótskej nezávislosti, prehliadka stredovekého mesta a hradu, s ktorým sú spojené mená najslávnejších škótskych osobností ako William Wallace a Mary Stuart – kráľovná Škótska. Zastávka v mestečku Blackford spojená s návštevou tradičnej škótskej pálenice whiskey v Tullibardine Distillery. Nasledoval nádherný deň pri Severnom mori a pevnosti Fort George, plavba na jazere Loch Ness s jeho ne/existujúcou príšerou Nessie, prehliadka návštevníckeho centra. Krátka zastávka pri ruinách hradu Urquhart – jedného z najväčších stredovekých hradov týčiacich sa nad jazerom Loch Ness, odkiaľ bola údajne najčastejšie spozorovaná lochnesská príšera. Posledný deň patril prehliadke Glasgowa, najväčšieho mesta Škótska, známeho svojou viktoriánskou architektúrou, najkrajšou gotickou katedrálou v Škótsku (St. Mungo´s Cathedral) a viktoriánskym cintorínom (Glasgow Necropolis). Prehliadka námestia George Square so sochami významných osobností Škótska.