Blindfriendly Pondelok 14. 10. 2019 | Meniny má Boris Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Stredná odborná škola Senec na projektovom stretnutí Comenius vo fínskej Lappeenrante

 Od 7. do 13. mája sa študenti SOŠ zo Senca zúčastnili projektového stretnutia Comenius vo fínskom meste Lappeenranta. Spolu so školami z Bulharska, Fínska, Francúzska, Talianska a Turecka pracujú na projekte „Európska komunikácia v aktívnom celoživotnom vzdelávaní“.

 

Cestovali sme ako veľká skupina: Ing.Kovalovský, riaditeľ SOŠ Senec, Ing.Medovarská a Ing.Rybová, učiteľky pracujúce na projekte, a my, študenti druhého ročníka odboru škola podnikania: Adriana Káčerová, Andrej Lukačovič, Katarína Poništiaková a Matej Várady. Na každý deň sme mali pripravený bohatý program, zostavený z prezentácií a komunikačno-motivačných hier. Prvé dojmy z fínskej strednej školy boli nad naše očakávania; zaujalo nás príjemné prostredie, vybavenie učební, školská jedáleň a neuveriteľná čistota celého areálu. Fínski žiaci a učitelia boli veľmi komunikatívni , oboznamovali nás so školským systémom a metódami vzdelávania. Vždy po oficiálnom programe sme strávili niekoľko hodín so študentmi z partnerských krajín , aby sme sa dozvedeli o sebe čo najviac. Vo voľnom čase sme spoznávali mesto, jeho históriu, kultúru a spôsob života ľudí v ňom.

Lappeenranta na nás pôsobila obrovským dojmom, všade boli stromy, skoro nikde nebol betón, samá zeleň; ľudia vyzerali veľmi príjemne a pokojne. Prednášku o celej oblasti, Východná Karélia, nám urobili na radnici mesta. Zaujala nás návšteva Technickej univerzity, ktorá veľmi podporuje ochranu životného prostredia a má úžasnú knižnicu. Boli sme na exkurzii vo vysoko automatizovanej továrni na výrobu papiera, pozreli sme si vodný kanál, ktorý vedie až do Ruska, trošku sme rozjímali v krásnom modernom kostole a dali sme si dobrý fínsky koláčik v starej vojenskej pevnosti nad jazerom Saimaa. Sme veľmi vďační, že nás vybrali do tohto projektu. Bola to pre nás veľká skúsenosť, umocnená prístupom našich učiteľov, ktorí nás viedli k samostatnosti, a tak nás prinútili komunikovať v angličtine. Spoznali sme skvelých ľudí, a dúfame, že budeme s nimi ešte dlho v kontakte. Projekt je financovaný Európskou úniou.

Comenius team SOŠ Senec.