Blindfriendly Piatok 26. 4. 2019 | Meniny má Jaroslava Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Židovské kultúrne dedičstvo v Bratislave

V týchto dňoch sa ukončil prvý ročník vzdelávacieho projektu Židovské kultúrne dedičstvo v Bratislave, do ktorého sa zapojilo 161 žiakov z deviatich stredných škôl z Bratislavy, Senice a Modry, ktorých zriaďovateľom je Bratislavský samosprávny kraj.

 
Projekt realizovalo Židovské komunitné múzeum v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom ako pilotný projekt integrácie autentických pamiatok do vzdelávania stredoškolákov.  
 
V rámci projektu mohli účastníci – žiaci stredných škôl navštíviť unikátnu expozíciu Židovského komunitného múzea v synagóge na Heydukovej ulici a Pamätník Chatama Sofera. Pedagogický program múzea zastrešovali štyria skúsení edukátori, ktorí žiakom prezentovali témy ako komunita, životný cyklus, sviatky a holokaust. Projekt napĺňa poslanie múzea ako modernej pamäťovej inštitúcie, ktorá má u nás v rámci vzdelávania stále nedocenené miesto.  
Ako hovorí riaditeľ múzea Maroš Borský: „Neponúkame klasický monotónny výklad lektora, ktorého cez expozíciu nasleduje skupina zívajúcich žiakov. U nás žiaci pracujú v tímoch, diskutujú o predmetoch expozície a my moderujeme ich prezentácie pre spolužiakov. Náš projekt nielen prezentuje exponáty múzea, ale rozvíja komunikačné schopnosti žiakov a učí ich uvažovať v historickom kontexte. Veríme, že náš projekt je inšpiráciou pre žiakov pre ich budúce návštevy iných múzeí nášho regiónu“.  
Úspešný vzdelávací projekt bude pokračovať aj v roku 2014. Partnerom Židovského komunitného múzea je Bratislavský samosprávny kraj.