Blindfriendly Piatok 26. 4. 2019 | Meniny má Jaroslava Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Slovenskí a rakúski záchranári nacvičovali záchrannú akciu

 Slovenskí a rakúski záchranári nacvičovali pri Stupave neďaleko štátnej hranice záchrannú akciu pri zrážke autobusu s vlakom, kde bolo 70 zranených. Cvičenie malo poukázať na dôležitosť užšej spolupráce záchranných zložiek v pohraničí Rakúska a Slovenska. Akcie sa zúčastnili predseda Krajinskej vlády Burgenlandu Hans Niessl, podpredsedovia Bratislavského kraja Gabriella Németh a Martin Zaťovič, prezident pobočky Rakúskeho Červeného kríža v Burgenlande Bruno Wögerer a riaditeľ Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Igor Brizlák.

 

Cvičenie sa konalo v súvislosti s implementáciou projektu rakúsko-slovenskej spolupráce „Kompetenčné centrum záchranných zdravotných služieb pre školenie a ochranu pred katastrofami v pohraničnej oblasti Rakúsko-Slovensko“ (KATKOM). Financovaný je z Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko 2007 – 2013. V rámci projektu si budú záchranári vymieňať poznatky, skúsenosti, školiť a trénovať sa navzájom, simulovať a testovať rôzne situácie v pohraničí. Do budúcna by mali Rakúšania vybudovať aj tréningové a logistické centrum pre tieto účely.

Bratislavský kraj poskytol technickú pomoc pri príprave tohto projektu a podporu pre jeho následne schválenie v Monitorovacom výbore Programu cezhraničnej spolupráce SK-AT 2007-2013. Ako uviedla vicežupanka Gabriella Németh v príhovore, projekt podporili aj preto, lebo si uvedomujú veľký význam v kooperácií záchranných zložiek v prípade neočakávaných krízových situácií. Podobne BSK podporil napr. aj projekt CARESS, v ktorom si vymieňajú skúsenosti hasiči prostredníctvom spoločných cvičení a kde bola zakúpená i hasičská loď. V oboch projektoch sa skúmal aj legislatívny rámec, ktorý by v budúcnosti umožnil zásahy aj mimo územia SR. „Verím, že realizácia projektu KATKOM s Burgenlandom bude znamenať ďalší krok vpred v cezhraničnej spolupráci medzi Slovenskom a Rakúskom, medzi Bratislavským krajom a Burgenlandom, že sa dokáže zjednotiť legislatíva a organizačné systémy v oboch štátoch,“ dodala vicežupanka.