Blindfriendly Pondelok 16. 12. 2019 | Meniny má Albína Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

„Modrý deň“ v Dúbravke žiaril farbami.

 Svetový deň povedomia o autizme je 2.apríl. Je to však príliš krátky čas na informácie v dnešnej záplave všetkých ostatných dní. Preto sa pracovníci Špecializovaného zariadenia a DSS prof.K.Matulaya rozhodli venovať mu viac času aj priestoru. Formou modrých balónov, s pripevneným odkazom týkajúcim sa života ľudí s autizmom, sme v našej komunite, v Dúbravke, všetkým okoloidúcim dávali na známosť už 1.4., že tento deň sa blíži.

 

Následne sme sa rozhodli šíriť povedomie 2.4. medzi susednými škôkármi, Damborákmi, spoločnou bublinovačkou a tiež spoločnými hrami bežných detí, do ktorých sa zapojili aj deti s autizmom z nášho zariadenia. Poobede sme si spolu s rodičmi zdieľali  úsmevné príhody s ich deťmi ale tiež sme rozmýšľali, ako niektoré veci vylepšiť, napr. ako zabezpečiť, aby rodičia mohli spokojne chodiť do práce a ich deti do školy a do družiny.
Aby toho času na budovanie povedomia bolo ozaj dosť, aj 3.4. sme sa spoločne s deťmi zo škôlky na Bullovej ulici a zo škôlky Christiana, opäť spoločne zahrali. Tentokrát na verejnom ihrisku za zimným štadiónom. Asistovali im pri tom aj študenti z Peedagogickej a sociálnej akadémie, ktorá nsídli tiež v blízkosti nášho zariadenia na Bullovej ulici. A zapojiť sa mohli aj deti a ich rodičia, ktorí sa aktuálne len prišli zahrať na ihrisko.
Pestrú atmosféru dotvárali kolegovia a klienti nášho zariadenia, ktorí boli oblčení tiež v modrom a pomáhali „strážiť“ vedrá naplnené super bublinovou tekutinou, pomáhali a ukazovali, ako sa tie veľké bubliny dajú urobiť.
Tešíme sa, že na podujatie prišli aj zástupcovia MČ Dúbravka – MUDr.Štekláč a Mgr. Marcinátová a tiež zástupcovia BSK – PhDr. Šiková, PhDr.Matulová a Mgr. Haviarová.
Týmto spôsobom nabral Modrý deň ako symbol ľudí s autizmom pestrofarebný rozmer a veríme, že sme prispeli hravou formou k búraniu bariér...medzi deťmi určite!
Praktickým spôsobom sme ukázali, ako sa v komunite prostredníctvom dobrého nápadu a ochotných ľudí dá skĺbiť špecializované zariadenie, domov sociálnych služieb s bežnou materskou škôlkou, s pedagogickými študentami aj s verejnosťou, ktorá bola všade prítomná.