Blindfriendly Piatok 10. 4. 2020 | Meniny má Igor Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

V Rozsutci si vymenili skúsenosti o sexualite

V posledný júnový piatok sa zišli sociálni pracovníci zo siedmich sociálnych zariadení Bratislavského kraja, aby sa na seminári v DSS a ZPB Rozsutec dozvedeli viac o sexualite ľudí s mentálnym postihnutím a duševnými poruchami.

 
O svojich skúsenostiach prednášal a s účastníkmi besedoval sociológ Mgr. Karel Kosina, riaditeľ Oblastnej charity Brno. Má dlhoročné skúsenosti s ľuďmi s postihnutím z viacerých podporovaných bývaní a predovšetkým má žiaducu charizmu: má rád ľudí a ľudí s postihnutím zvlášť. Táto jeho vlastnosť bola viditeľná počas celého seminára. Spolu so svojimi pracovníkmi sa seminára zúčastnili aj riaditelia zariadení; z DSS Báhoň Ing. Mária Vráblová, z DSS Hestia Mgr. Ľubica Vyberalová a z DSS a ZPB Rozsutec Magdalena Mihaliková. Dvadsaťpäť účastníkov seminára si potvrdilo, že sexualitu je potrebné vnímať celistvo s daným človekom, jeho prostredím a nepreceňovať ju, aj keď je k tomu v súčasnom svete tendencia. Človek s postihnutím potrebuje v rozvoji svojej sexuality podporu a usmernenie, aby dokázal integrovať v sebe všetky prvky osobnosti a vedel si s nimi poradiť podobne ako človek z intaktnej populácie. Na pomoci sú mu odborníci, ktorí mu poskytnú radu a podporu. Aby sa profesionáli každý deň odborníkmi stávali, neustále si dopĺňali vedomosti a učili sa od skúsených učiteľov, týmto cieľom slúžil seminár o sexualite a v celom rozsahu ich splnil.