Blindfriendly Utorok 28. 1. 2020 | Meniny má Alfonz Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Stredné školy otvárajú dvere, žiaci majú na výber už len pár dní

 SUŠ scénického výtvarníctva na Sklenárovej ulici v Bratislave dnes otvorila brány žiakom, ktorí sa rozhodujú kam na strednú školu. Škola je v pôsobnosti Bratislavského kraja a prišiel si ju pozrieť aj župan Pavol Frešo.

 

Táto umelecká škola je jediné komplexné centrum scénického umeleckého vzdelávania na Slovensku. „Takéto dni otvorených dverí sú veľmi dôležité, aby si budúci žiaci spolu s rodičmi mohli doslova ohmatať, o čom tá škola, o ktorej uvažujú, je. Považujem to za správne, lebo z toho vyplýva aj uplatnenie na trhu práce a teda celý život,“ uviedol župan. Pavol Frešo doplnil, že takéto akcie sú dôležité, preto ich župa podporuje a propagáciou sa snaží dostať do širšieho povedomia. SUŠ scénického výtvarníctva je veľmi špecifická, pretože sú tu odbory, ktoré nájdu uplatnenie nielen vo filme a divadle, ale aj v dizajne a v reklame. „Žiaci sú pripravení tak, aby zabrali širšie spektrum,“ dodal župan. „Filozofia našej školy je premieňať dnešný talent mladých ľudí na umelecké individuality zajtrajška a k tomu podriaďujeme celý náš výchovno-vyučovací proces,“ poznamenala riaditeľka SUŠ Alžbeta Lehotská. Zároveň doplnila, že záujem o štúdium je dvojnásobný, ako môžu prijať.

Škola bola založená v roku 1965 ako učňovská škola s rozmanitými učebnými odbormi, ktoré sa podľa potrieb a vzniku nových odlúčených učňovských škôl menili. V priebehu existencie opustilo brány školy okolo 12 000 absolventov učebných aj študijných odborov. V súčasnosti sa ročne pripravuje v škole okolo 350 žiakov, školu ročne ukončuje okolo 80 absolventov. Medzi zvučné mená absolventov školy patria Veronika Hložníková, František Mikloško, Michaela Doubeková - poprední módni návrhári, ďalej Martin Kiss Horňanský, Lenka Šoóšová, Roman Haša - populárni umeleckí maskéri televíznych obrazoviek, Tomáš Frólo (už aj pedagóg školy), Jana Grancová a Radoslav Kafka - mladí výtvarníci, ktorých výstavy prekročili hranice našej republiky. Ďalej sú to Vladimír Vanko (tiež pedagóg školy) - dnes veľmi úspešný ilustrátor kníh pre všetky vekové kategórie a rozmanité zamerania publikácií, ako aj Tomáš Achs - "prezidentov kováč", ktorý ukul meče pre "prezidentskú dvojicu Busch, Putin" pri príležitosti ich spoločnej návštevy Slovenska.

Informácie o DOD na ďalších školách v pôsobnosti BSK je možné nájsť na stránke Bratislavského kraja v oblasti Školstvo, mládež a šport (http://www.region-bsk.sk/skolstvo-mladez-a-sport.aspx).