Blindfriendly Sobota 22. 2. 2020 | Meniny má Etela Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

[17. 9. 2009 16:15:00]

Študenti sa pýtali, župan odpovedal

 Kedy sa bude stavať obchvat Pezinka? Čo to pre nás znamená, že Bratislavský kraj nemôže dostávať europeniaze? Ostane Bratislava spolu s ostatnými okresmi spolu alebo sa rozdelia? Tieto a ďalšie otázky kládli vo štvrtok 17. septembra t.r. študenti Obchodnej akadémie a Osemročného gymnázia v Pezinku na besede, akú pravidelne organizuje Malokarpatská knižnica v Pezinku. Hosťom diskusie bol tentokrát Vladimír Bajan, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

 

Ten im na úvod objasnil niektoré aspekty a súvislosti verejnej správy, kompetencií kraja či problémov, s ktorými sa borí. Obchvat Pezinka pomenoval ako jednu z priorít kraja, ktorá je nevyhnutná na odľahčenie dopravy v dotknutých mestách a obciach. Projekt sa musel meniť vzhľadom na zastavanie územia, kadiaľ bol pôvodne trasovaný, novou výstavbou. Keďže si navyše vyžaduje investície vo výške 46,5 mil. eúr, nemôže kraj pokračovať inak ako zháňaním externého financovania. Z európskych zdrojov to možné nie je, takže župa zvažuje aj možnosť PPP projektu.

Otázky kládli nielen študenti, ale aj pedagógovia. Predseda priblížil všetkým spôsob tvorby a prerozdeľovania rozpočtu kraja, hovoril s nimi o tom, ktoré školy v regióne spravuje župa a aké starosti jej robia školy súkromné. Diskutovali o tom, čo znamená, že župa nemôže čerpať eurofondy a čo sa s tým dá robiť. Dotkli sa aj témy vzťahu Bratislavy a okolitých okresov, resp. hraníc Bratislavského kraja. Ďalej ubezpečil študentov, že multifunkčná hala v Petržalke bude, rovnako i plaváreň, čo podporil známymi argumentmi v prospech lokality i spôsobu, akým je táto hala pripravovaná.
Na záver spomenul pripravovanú iniciatívu kraja pritiahnuť maturantov k myšlienke darovania krvi, na čo pezinskí študenti odpovedali jasným áno, keďže už v tejto oblasti majú skúsenosti a ich starší spolužiaci už krv aj darovali.