Blindfriendly Pondelok 14. 10. 2019 | Meniny má Boris Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Súťaž na Family park pripravoval tím odborníkov dva roky

 Súťažné podklady pre prevádzkovateľa budúceho Family parku, ktorý by mal vyrásť na župných pozemkoch na konci bratislavskej Petržalky, pripravovali odborníci dva roky. Výsledkom ich práce je jasné a transparentné zadanie, ktoré už začiatkom septembra spozná víťaza. Výstavba Family parku navyše nebude stáť obyvateľov bratislavského kraja ani cent.

 
„Ten proces bol dlhý preto, lebo tam boli desať miliónové zmenky. Ten samotný pozemok sme zachránili a keď sme ho vysporadúvali, tak sme si dávali veľký pozor aby sme všetky lehoty dodržali preto, aby nemohol niekto prísť a jednoducho pozemok župe zobrať. Lebo tak, ako tu stojíme teraz viacerí poslankyne a poslanci, ktorí jednomyseľne za ten projekt hlasovali, tak takto sme sa nielen o každom kroku, ale aj polkroku radili. Tá súťaž bola pripravená komisiou, bolo dohodnuté aj odhlasované skoro všetkými hlasmi, že súťaž bude spustená s tým, že boli len dva názory. Prvý názor hovoril, že urobme tam park rodinného typu, to bolo 90% názoru a 10% názoru hovorilo, predajme ten pozemok samotný a zoberme peniaze na župu a postavme niečo iné,“ objasnil históriu prípravy Family parku predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo. Spolu s ďalšími poslancami BSK tak reagoval na výzvu zrušiť súťaž.  
Poslanci župného zastupiteľstva už pred viac ako dvoma rokmi, teda na svojom pracovnom zasadnutí v júni roku 2015, schválili zámer na vybudovanie areálu voľného času, zábavno náučného parku rodinného typu – teda Family parku. Jeho presnú definíciu hľadalo viacero odborníkov, medzi nimi napríklad aj Hlavná architekta Hlavného mesta SR – Bratislava Ingrid Konrad, župní poslanci či architekti takmer dva roky. Do finálnej podoby zasiahol aj prieskum, ktorý si dal Bratislavský samosprávny kraj vypracovať v roku 2015, v ktorom sa 54% opýtaných vyjadrilo, že vybudovanie takéhoto parku je potrebné.
„Som poslancom tretie volebné obdobie a bol som od začiatku pri tom, keď sa pozemky kupovali pre verejnoprospešné účely. Župa vždy komunikovala aj s Petržalkou a mestská časť Petržalka vždy vedela o zámere čo sa tam ide budovať. Tých projektov, nápadov, štúdií bolo veľmi veľa od vybudovania cintorína po veľkú športovú halu, športový areál, cez developerské aktivity. Nakoniec, po mnohých diskusiách, sme dospeli k tomu, že Petržalka je veľká rodina, ktorá je zavretá v priestore panelákov a potrebuje životný priestor – teda deti, matky, slobodné matky s deťmi, rodičia, starí rodičia. Že potrebujeme v Petržalke presne takýto priestor, na aký je ten pozemok stvorený. Je tu plynulá zhoda. Taký proces sa nedá spustiť a urobiť za jeden deň. Sme uprostred prípravnej fázy a teraz ideme do tej realizačnej. Toto verejné obstarávanie je transparentné a preto súťaž spúšťame aj v tomto volebnom období. Nemá to chybu a je to pre osoh celej Petržalky, celej Bratislavy a širokého okolia,“ ozrejmil župný poslanec István Pomichal (SMK).
Na poslednom minuloročnom pracovnom zasadnutí zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja sa 87% zúčastnených poslancov stotožnilo s výsledkami práce komisie a schválili koncept rodinného parku, zábavno-náučného charakteru v Bratislavskom kraji. Župa teda hľadá investora, ktorý na župných pozemkoch postaví a bude prevádzkovať Family park. Poslanci zastupiteľstva BSK budú aj naďalej informovaní o každom kroku investora.
„Župu to nebude stáť ani euro.  Ostanú jej pozemky a to čo sa tam má postaviť, to postaví ten, ktorý podpíše koncesiu a koncesná zmluva bude podpísaná poslancami. Čiže poslanci budú rozhodovať o tom samotnom projekte. Ten projekt bude zverejnený, bude to formou výstavy, to znamená ľudia si to budú môcť pozrieť,“ ozrejmila župná a zároveň aj miestna petržalská poslankyňa Elena Pätoprstá (Zmena zdola-DÚS).
Poslanci župného zastupiteľstva zároveň v decembri 2016 uložili riaditeľovi Úradu Bratislavského samosprávneho kraja vyhlásiť súťaž na koncesionára. Tá je známa už od včera a záujemcovia sa môžu hlásiť až do 7. septembra, kedy na základe bodovania bude určený víťaz. Body môžu záujemcovia získať nielen za návrh ekonomického riešenia, ale ja za inovatívnosť, energetický koncept, množstvo zelene či udržateľnosť projektu.
„Je to spojenie verejnej a súkromnej sféry na vytvorenie rodinného parku. Je to pre ľudí. Miesto je absolútne spádové. Toto je naozaj dobre nastavená ponuka pre ľudí a ja by som bola strašne rada, keby sa nám podarilo spoločne vybrať veľmi dobrého, kvalitného koncesionára, ktorý postaví taký rodinný park, do ktorého sa ľudia budú chcieť vracať a to je úloha nás, verejnej správy,“ uzavrela župná poslankyňa Tatiana Mikušová (KDH), ktorá v župnom parlamente zastupuje práve Petržalčanov.