Blindfriendly Sobota 21. 7. 2018 | Meniny má Daniel Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Divadlo LUDUS sa sťahuje do nových priestorov, BSK ušetrí na nájme

Bratislava, 1. októbra 2010

 

Divadlo LUDUS, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), bude od novembra pôsobiť v nových priestoroch. Z budovy Heineken Tower stage na Pribinovej sa presťahuje do priestorov Alternatívneho divadla na Miletičovej ulici v Bratislave. Župa tak mesačne ušetrí cca 4 500 eur, čo je viac ako polovica sumy, ktorú v súčasnosti platí BSK za mesačný prenájom v Tower stage.

Podľa riaditeľky divadla LUDUS Dany Kurillovej sú priestory v Tower stage nevýhodné. „Viackrát sme listom upozorňovali na nevýhodnú situáciu, do ktorej sa Divadlo LUDUS dostalo (nie vlastným pričinením) po nútenom presťahovaní do divadla Tower stage na Pribinovej ulici. Nakoľko sme neboli s touto situáciou spokojní, hľadali sme iný priestor na tvorbu a prezentáciu divadelných hier. Objavili sme priestor Alternatívneho divadla na Miletičovej,“ uviedla Kurillová v liste adresovanom Bratislavskému kraju. Budova na Miletičovej ulici je čiastočne zrekonštruovaná, čerstvo zateplená a vnútorné priestory na prízemí sú upravené na prevádzku kultúrnych podujatí divadelného charakteru. Budova v centre mesta je aj pre divákov dobre dostupná, premávajú sem autobusy, električky, trolejbusy a dá sa tu aj parkovať.

Presťahovaním divadla Ludus do nových priestorov ušetrí Bratislavský kraj mesačne cca 4 500 eur, čo je viac ako polovica sumy, ktorú v súčasnosti platí BSK za mesačný prenájom v Heineken Tower stage. V divadle Tower stage platí župa mesačne nájomné 8 000 eur bez DPH, divadlo využíva administratívne skladové priestory, divadelné a skúšobné priestory. Kapacita divadla je cca 350 miest. Zmluva bola bývalým vedením BSK uzavretá na obdobie 10 rokov – od 1. júla 2009 do 1. júla 2019. V budove na Miletičovej bude BSK platiť za prenájom 3 400 eur mesačne. V cene je okrem divadelných, skúšobných, skladových a administratívnych priestorov zahrnutá aj spotreba energie, využitie zvukovej a svetelnej techniky, šatne, foyer s WC, divadelná kaviareň aj upratovanie. Kapacita na sedenie je 150 miest, na státie 1 000 miest.

LUDUS má byť predovšetkým kreatívnym centrom mladých, scénou o mladých a pre mladých. Jeho zriaďovateľom je od roku 2002 Bratislavský samosprávny kraj. Vyše roka pôsobilo divadlo v prenajatých priestoroch v budove na Tupolevovej ulici Petržalke, v roku 2003 sa presťahovalo do priestorov Parku kultúry a oddychu. Potom do priestorov Heineken Tower Stage na Pribinovej ulici, kde účinkuje aj Slovenské divadlo tanca a kde sa konajú koncerty či predstavenia muzikálov.

BSK je okrem divadla LUDUS zriaďovateľom aj ďalších divadiel – Divadla Astorka Korzo´90, Divadla Aréna a Bratislavského bábkového divadla. Vo svojej pôsobnosti na poli kultúry má i Malokarpatské osvetové stredisko so sídlom v Modre, Malokarpatské múzeum Pezinok a Malokarpatskú knižnicu.