Blindfriendly Utorok 16. 10. 2018 | Meniny má Vladimíra Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Na výstavbu cyklomosta do Rakúska schválili peniaze z EÚ

Bratislava, 17. júna 2010

 

Monitorovací výbor Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika - Rakúsko 2007-2013 schválil financie na výstavbu cyklomosta medzi bratislavskou Devínskou Novou Vsou a rakúskym Schlosshofom cez rieku Morava.

Ide o finančný príspevok v hodnote 2,3 milióna €, Bratislavský samosprávny kraj (BSK) doplatí približne 300-tisíc €. „Veľmi ma teší, že monitorovací výbor nám schválil financie v takej výške, v akej sme žiadali. Z finančného hľadiska to znamená, že župa spolu s ďalšími partnermi – hlavným mestom Bratislava, Devínskou Novou Vsou a Dolným Rakúskom nebude mať problém tento most postaviť,“ konštatoval dnes predseda BSK Pavol Frešo. Starosta Devínskej Novej Vsi Vladimír Mráz na dnešnom stretnutí so županom povedal, že stavebné povolenie na výstavbu cyklomosta je už právoplatné. V súčasnosti prebieha verejná súťaž na dodávateľa stavby. S výstavbou cyklomosta sa plánuje začať v septembri. Frešo a Mráz boli aj na obhliadke miesta, kde bude cyklomost stáť .

Župan zároveň uviedol, že cyklomost vznikne na mieste, kde bola železná opona. „Veľmi, veľmi ma teší, že namiesto tejto železnej opony, za ktorou ľudia museli 40 rokov žiť a ďalších 20 rokov sa tu vlastne nič neurobilo, bude teraz most, ktorý tieto dve krajiny a dva brehy spojí,“ povedal. Pozitívum vidí aj v tom, že tu vznikne križovatka trás, bude sa tu môcť športovať a turisticky vyžiť. „Dôležité je ale hlavne to, že do tohto miesta, ktoré delilo Európu, privedieme život a svojim spôsobom aj symbolicky spojíme Slovensko so zvyškom sveta,“ doplnil Frešo. Na rieke Morava bude most jedným z prvých, župan verí, že k nemu pribudnú aj ďalšie.

Frešo poukázal aj na vynikajúcu spoluprácu samospráv so župou. „Spoluprácu so samosprávami je vidieť aj na zastupiteľstvách, projekt má oporu aj v legislatívnej časti. A to je jasný dôkaz, že samosprávy so župou ťahajú za jedno a výsledky sa dostavia priam okamžite,“ povedal.

Most medzi Devínskou Novou Vsou a obcou Schlosshof bude postavený v historickej trase a bude slúžiť pre dopravu cyklistov, peších turistov a záchrannú službu. Z celkovej dĺžky lávky 955 metrov tvorí oceľová mostná konštrukcia 525 metrov, šírka lávky je 4 metre, čo umožňuje prejazd vozidiel záchranných zložiek. Cyklisti pri jazde mostom prekonajú výškový rozdiel 7m. Výška mosta nad hladinou Moravy umožní v budúcnosti bezpečnú plavbu po rieke. Most sa po jeho postavení stane dôležitým spojovacím článkom regionálnej siete rakúskych a slovenských cyklotrás. Rozpočet na výstavbu cyklomosta predstavuje vyše 5,4 milióna €, ktoré budú rozdelené medzi Slovensko a Rakúsko v pomere približne 53 ku 47 percentám.