Blindfriendly Štvrtok 19. 7. 2018 | Meniny má Dušana Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Vybudovanie R7 a D4 musí byť podľa Freša národným záujmom

Bratislava, 27. septembra 2010

 

Vybudovanie rýchlostnej cesty R7 a nultého obchvatu Bratislavy - D4 musí byť podľa predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavla Freša národným záujmom. Obe tieto komunikácie znamenajú riešenie neudržateľnej dopravnej situácie na prístupových cestách z juhovýchodu a severozápadu do Bratislavy. „Riešením nie je spor o tom, či to bude variant A alebo C. Riešením je naozaj dobudovanie cesty R7 a dobudovanie nultého obchvatu D4 tak, aby sa uľahčilo cestovanie v juhovýchodnej časti Bratislavy,“ vyhlásil na dnešnom brífingu. Župan zároveň poukázal na zúfalú situáciu obyvateľov dochádzajúcich do hlavného mesta, ktorí trávia v kolónach aj hodiny. „Stav nie je o odborných argumentoch, ale o prítomnosti. Ľudia zúfalo potrebujú spravodlivé a hlavne rýchle riešenie,“ doplnil.

Napríklad cez Prístavný most prejde denne 120-tisíc áut, pričom pôvodne bol most dimenzovaný na 50-tisíc áut. O neúnosnej situácii dnes hovoril Frešo aj so starostami dotknutých obcí, v stredu sa plánuje stretnúť s ministrom dopravy Jánom Figeľom. „Chceme hovoriť o prioritách riešenia dopravy v Bratislavskom kraji, kde D4 a R7 považujeme za absolútnu prioritu. Ak sa budú realokovať eurofondy, aby boli realokované aj na D4, aby tento obchvat existoval,“ uviedol župan.

Variant C rýchlostnej cesty je podľa Freša zrozumiteľnejší, ale presne nerieši situáciu v Podunajských Biskupiciach. „Pokiaľ by existovalo jasné a zrozumiteľné napojenie a záväzok, že dovtedy bude urobená aj D4, ktorá by znemožnila, že variant C vyústi v Podunajských Biskupiciach ale vyústi na obchvate Bratislavy, tak je tento variant prijateľný,“ konštatoval Frešo. Ak však D4 nebude, je podľa neho lepší variant A.

Neúnosnú situáciu by mohli podľa Freša krátkodobo vylepšiť a spriechodniť policajné hliadky, ktoré by regulovali dopravu. Dlhodobým a hlavným riešením však podľa župana je vybudovanie R7 a D4. „Situáciu nezavinili ani súčasní starostovia, ani súčasný minister, plánuje sa desiatky rokov. Je zbytočné hľadať rôzne byrokratické dôvody, prečo to vzniklo. Kľúč máme spoločne všetci v rukách, to je to, čo navrhujeme, aby sme spoločne rokovali a hlavne rýchlo došli k efektívnemu a spravodlivému riešeniu, pretože situáciu všetci poznáme a vnímame ju rovnako,“ dodal Frešo.