Blindfriendly Piatok 15. 11. 2019 | Meniny má Leopold Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Neobjavená perla: Využívanie potenciálu turizmu v Delte Dunaja

Účastníci deviatich európskych krajín spoločne navštívili Deltu Dunaja a preskúmali potenciál regiónu pre cestovný ruch a udržateľnú mobilitu (Ulm, 16. október 2018) – Približne 40 účastníkov a zástupcov cestovného ruchu a sektoru mobility navštívilo deltu Dunaja v Rumunsku počas študijnej návštevy projektu Transdanube.Pearls, ktorí spoločne preskúmali existujúce služby v oblasti mobility a cestovného ruchu v regióne. Po tejto návšteve nasledovalo partnerské stretnutie, na ktorom boli prezentované prvé úspechy, ako napríklad informačné centrum pre mobilitu v Slovinsku.

 

Celkovo 40 účastníkov preskúmalo Deltu Dunaja počas študijnej návštevy projektu Transdanube.Pearls od 1. do 3. októbra 2018. Študijnú návštevu zorganizoval rumunský partner projektu, Agentúra pre regionálny rozvoj juhovýchodu (SERDA). V týchto dňoch mali partneri možnosť zažiť unikátne dobrodružstvo a navštíviť unikát projektu Danube.Pearl: Deltu Dunaja. Tento región, v ktorom Dunaj vstupuje do Čierneho mora, zahrňujúc 10 krajín, sa vyznačuje nedotknutou prírodou, rôznorodosťou druhov a vysokou atraktivitou pre mäkký cestovný ruch.
Účastníci cestovali z Tulcey do miest Crişan a Sulina, najvýchodnejšieho bodu v Rumunsku, kde v minulosti vznikla Európska Dunajská komisia so spoločným cieľom zlepšiť riečnu dopravu v podunajskej oblasti. Počas kajakových alebo cyklistických zájazdov na brehu Dunaja mali účastníci možnosť zažiť potenciál tejto oblasti pri podpore trvalo udržateľnej mobility v oblasti cestovného ruchu, a tým aj pri ochrane prírodného a kultúrneho dedičstva. Navyše, turistika v oblasti lesa Letea, najstaršej prírodnej rezervácie v Rumunsku, a stretnutie so zástupcami Biosférickej rezervácie Delty Dunaja zdôraznili potrebu chrániť prírodné a kultúrne dedičstvo. Posledné dni strávili účastníci v obci Sfântu Gheorghe, ktorá je obklopená mnohými riečnymi kanálmi, morami a nádhernou krajinou, a kde po väčšinu roka hniezdia rôzne druhy pelikánov. Cieľom študijnej návštevy bolo spoznať jedinečnú budúcnosť regiónu, ktorý je zapísaný na zozname UNESCO ako lokalita svetového dedičstva, a zozbierať praktické skúsenosti o trvalo udržateľnej mobilite a službách cestovného ruchu, ktoré sú v súlade s ochranou prírodného prostredia a habitatu.
Okrem toho mali zástupcovia a strategickí partneri z oblasti cestovného ruchu a mobility možnosť dozvedieť sa viac o projekte a pilotných akciách, na ktorých partneri pracujú. Po návšteve nasledovalo partnerské stretnutie od 3. do 5. októbra 2018, na ktorom partneri informovali o prvých úspechoch pri realizácii pilotných akcií, ako napríklad informačné centrum pre mobilitu, ktoré bolo otvorené v meste Murska Sobota v júni 2018, alebo nová autobusová linka na poslednom kilometri električkovej stanice na jazero Neusiedl v Rakúsku. Okrem toho pripravili ďalšiu schôdzu pre zástupcov budúcich perál, ktorí sa už v júli 2018 stretli v meste Neu-Ulm v Nemecku a zavedú nadnárodnú sieť projektu Danube.Pearls, ktorý sa venuje trvalo udržateľnej mobilite v cestovnom ruchu.
O projekte Transdanube.Pearls
Projekt EÚ bol spustený začiatkom roka 2017 s trvaním 2,5 roka. Projekt Transdanube.Pearls spolufinancuje medzinárodný nadnárodný program Interreg - Dunaj s celkovým rozpočtom 2,9 milióna eur. Projekt vedie Agentúra pre životné prostredie Rakúska. Súčasťou projektu je celkovo 15 organizácií z 9 európskych krajín a 24 pridružených strategických partnerov, ktorí sa zaviazali ku koncepcii trvalo udržateľnej mobility v cestovnom ruchu. Až do ukončenia projektu v júni 2019 bude každá destinácia podporovať trvalo udržateľnú mobilitu v cestovnom ruchu prostredníctvom komplexného súboru opatrení. To zahŕňa implementáciu informačných centier pre mobilitu a manažérov mobility, vypracovanie opatrení zameraných na budovanie kapacít pre miestne a regionálne zainteresované strany a zlepšenie informácií o mobilite a cestovnom ruchu pre obyvateľov a turistov. Okrem toho sa budú organizovať pilotné akcie na prenájom bicyklov, prepravu, parkovacie systémy alebo cyklotrasy s cieľom zlepšiť trvalo udržateľnú mobilitu pozdĺž rieky Dunaj.
Obrázok 1: Účastníci na návšteve slávneho majáku v meste Sulina, Rumunsko © Transdanube.Pearls
Obrázok 2: Kajakový zájazd na Dunaji blízko mesta Sfântu Gheorghe, Romunsko © Transdanube.Pearls
Kontakt Navštívte našu domovskú stránku
Manažér komunikácie
Anita Omercevic
Danube Office Ulm/Neu-Ulm http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/transdanube-pearls
Telefónne č.: +49 731 880306 18 A sledujte nás na
E-mailová adresa: a.omercevic@donaubuero.de