Blindfriendly Piatok 17. 1. 2020 | Meniny má Nataša Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Zaujímavosti a atrakcie v Malokarpatskom kraji

 Malokarpatský kraj je reprezentovaný hlavne Malokarpatskou vínnou cestou, ktorej cieľom je uchovávať a zveľaďovať dedičstvo vinohradníctva v tejto oblasti.

 
Malokarpatská vínna cesta prechádza sieťou bývalých kráľovských miest Bratislava, Svätý Jur, Pezinok, Modra a ďalšími početnými malokarpatskými obcami. Zachovávajú tradície vinohradníctva, vinárstva, folklóru, rázovitosť vinohradníckych domov, kulinárskych špecialít. Históriu vinohradníctva a vinárstva dokumentuje Malokarpatské múzeum v Pezinku, obec Slovenský Grob ponúka tradičné husacie špeciality a v meste Modra je známa výroba modranskej majoliky. Obľúbené podujatie Dni otvorených pivníc sprístupňuje pivnice Malokarpatskej vínnej cesty s cieľom ochutnávky kvalitných vín i tradícií.
 
Červený kameň v Častej je hrad s najväčšími podzemnými priestormi, najstaršou lekárňou z roku 1649 a najväčšou zbierkou historického nábytku. Je stredoeurópskym unikátom pre architektonickú kvalitu a jedinečným komplexom monumentálnych pivničných priestorov. Jeho súčasťou je stála expozícia nábytku, zbraní, obrazáreň, ako aj Salla terena - jedna z najkrajších miestností, kde sa v 19. storočí usporadúvali divadelné predstavenia. Hrad, ktorý sa môže pochváliť aj krásnym parkom, usporadúva početné podujatia a na obdiv ponúka najväčšiu kolekciu dravcov na Slovensku.
 
Pezinok sa zasa pýši najväčším potočným mlynom - Schaubmarov mlyn. Je jedným z najväčších v Európe a je v ňom inštalovaná pôvodná mlynská technika a strojové zariadenie z roku 1913. V objete mlynu je aj Galéria insitného umenia - prvá a jediná galéria tohto druhu.
 
Najviac národných kultúrnych pamiatok spätých s pôsobením Ľudovíta Štúra (osobnosť národno-emancipačného procesu 19. storočia a kodifikátora spisovnej slovenčiny) sa nachádza v Modre a v jej okolí. Pamätný dom, múzeum, pamätná tabuľa, hrob, pomník, Štúrova lavička – pamätné miesto v Holombeckej doline.
 
Národná prírodná rezervácia Šúr v katastri obcí Svätý Jur a Chorvátsky Grob je unikátnou lokalitou so vzácnej fauny a flóry, v roku 1990 ako jedna z prvých troch lokalít Slovenska zapísaná do zoznamu medzinárodne významných mokradí podľa Ramsarského dohovoru. Súčasná rozloha chráneného územia je 991 ha vrátane ochranného pásma. Územie je zapísané do súvislej európskej sústavy chránených území NATURA 2000, čiastočne sprístupnené náučným chodníkom.