Blindfriendly Piatok 17. 1. 2020 | Meniny má Nataša Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Zaujímavosti a atrakcie v Podunajskom regióne

 Medzi najvýznamnejšie a najobľúbenejšie strediská letnej turistiky v tomto regióne patrí Senec so svojimi Slnečnými jazerami s aquaparkom. Ponúka oddych i kultúrne podujatia.

 
Unikátne múzeum – Včelársky skanzen s Múzeom včelárstva v Kráľovej pri Senci poskytuje prezentáciu historických úľov, včelárskych košov i náradia zo 17. storočia, debničkové úle z 18. storočia. Osobitnú skupinu predstavujú reliéfne a figurálne úle.
 
Najstaršia písomná pamiatka sa nachádza sa severovýchodne od Senca. Kultúrnou pamiatkou je kostol Nanebovzatia Panny Márie, pôvodne postavený v 13. storočí v románskom slohu, neskôr upravený do barokovej podoby. Pri renovácii kostola sa našla vápencová doska s latinským nápisom z náhrobku rímskeho vojaka a obchodníka Quintusa Atiliusa z obdobia r. 70. – 138 nášho letopočtu. To znamená, že ide o najstaršiu písomnú pamiatku na území Slovenska.
 
Najjužnejšia chránená krajinná oblasť CHKO Dunajské luhy je územie s rozsiahlou sústavou riečnych ramien Dunaja a s výskytom lúčnych, močaristých a lesných spoločenstiev. Taktiež sa tu nachádzajú chránené a ohrozené druhy živočíchov a rastlín. Územie je zapísané do zoznamu mokradí medzinárodného významu - Ramsarská konvencia.
 
Najzachovalejší kamenný most – most v Kráľovej pri Senci je klenbový barokový cestný most cez rieku Čierna voda, ktorý je podľa evidencie kultúrnych pamiatok národnou kultúrnou pamiatkou. Most bol postavený z kameňa v 17. storočí, stavebné zmeny sa udiali v 19. storočí.
 
Unikátne nálezy preskúmaných kniežacích mohýl z lokality Nové Košariská v Dunajskej Lužnej boli prvý raz sprístupnené verejnosti na svetovom kongrese archeológov v roku 1966. Obrazová symbolika na nádobách – rituálna keramika, zdobená maľovaním alebo plastickými zoomorfnými prvkami je výnimočným objavom, prvým na Slovensku. Nálezy z výskumu v rokoch 1960-1967 sú uložené v Slovenskom národnom múzeu - Archeologickom múzeu v Bratislave.