Blindfriendly Štvrtok 2. 4. 2020 | Meniny má Zita Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Umelci DSS Rozsutec vystavujú v Musique Club Galerie v Modre

Nadácia pre pomoc človeku v núdzi a prevenciu kriminality otvorila 1. apríla 2008 v Modre na námestí malú útulnú kaviarničku s názvom Musique Club Galerie, ktorá už vyše roka poskytuje príležitosť umelcom zo znevýhodnených skupín na literárne večery, vernisáže a malé hudobné koncerty. Musique Club Galerie poskytuje priestor predovšetkým tým ľuďom, ktorí by si ho ťažko našli sami na zviditeľnenie uprostred náročnej konkurencie. V kaviarničke sa strieda pri obsluhe hostí päť ľudí s postihnutím, ktorým asistujú dve pracovníčky, ktoré ich jemne, citlivo a s pochopením vedú pri práci tak, že i ľudia s mentálnym postihnutím môžu dnes obstáť v dravej konkurencii.

 
Priestor kaviarničky na hlavnom modranskom námestí je vhodný i na výstavy, ktorý navštívia nielen pravidelní, ale i náhodní návštevníci zo zahraničia. V utorok 23. júna 2009 prepožičala kaviarnička priestory Domovu sociálnych služieb Rozsutec z Bratislavy, ktorý v milých, útulných priestoroch kaviarničky zorganizoval vernisáž výstavy obrazov pre svojich umelecky nadaných klientov Barbaru Tomanovú a Bedřicha Matouška. Navonok rozdielne obrazy dvoch umelcov sa vhodne stretávajú v hľadaní a nachádzaní zmyslu života, ktorí obaja umelci našli v bystrom pozorovaní života iných ľudí a udalostí okolo seba. Ich portréty hľadajú, smútia, tešia sa i očakávajú; majú v sebe život; jednoducho povedané „nosia v sebe dušu“. Výstava bude otvorená do 14.júla 2009.
  
Tento rok je to v poradí už tretia výstava Barbary Tomanovej, maliarky po detskej mozgovej obrne s mnohonásobným postihnutím, ktorá začala maľovať pred vyše pätnástimi rokmi pod dohľadom akademického maliara Miroslava Cipára. V posledných rokoch vystavovala svoje obrazy na spoločných i osobitných výstavách na už takmer dvadsiatich miestach v Bratislave a Moskve. V apríli 2009 mala výstavu v Židovskej náboženskej obci v Bratislave, v máji 2009 v zaujímavých priestoroch Farského centra Bratislava – Lamač a na jeseň pripravuje výstavu v pražskom dome Hagibor na Vinohradoch. Doterajších vernisáží sa aktívne zúčastnili predstavitelia verejného a spoločenského života; k životnému úspechu prišiel maliarke Barbare Tomanovej zablahoželať predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obci na Slovensku PhDr. František Alexander, predseda ŽNO v Bratislave PhDr. Peter Salner, riaditeľka oboru sociálnych vecí BSK PaedDr. Miluša Budayová, poslanec BSK Ing. Peter Šramko, starostka Mestskej časti Bratislava – Lamač Mgr. Oľga Keltošová, správca Lamačskej katolíckej farnosti Mgr. Branislav Čaniga, riaditelia zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK Ing. Sádovský, Mgr. Podmajerský, Mgr. Duban, akademický maliar Miroslav Cipár a ďalší zaujímaví hostia. Súdiac podľa súčasného plodného obdobia maliarky predpokladáme, že o nej budeme v budúcnosti počuť doma i v zahraničí.