Blindfriendly Sobota 14. 12. 2019 | Meniny má Branislava Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Umenie, hry aj história

 Deň otvorených ateliérov, tradičné Bratislavské jazzové dni, či nové lokality hry Objavuj poklady bratislavského regiónu, alebo spoznávanie histórie. To je ponuka predposledného októbrového víkendu v bratislavskom kraji, ktorá je opäť určená pre všetky vekové kategórie.

 

„Víkend prinesie obyvateľom bratislavského regiónu a jeho návštevníkom širokú a pestrú paletu podujatí. Na jednej strane je to umenie a poodhalenie práce výtvarníkov, na strane druhej asi najlepšie koncerty tejto jesene a nesmiem zabudnúť na objavovanie pokladov, povedal predseda BSK Pavol Frešo.


Súradnice ďalších tridsiatich pokladov, ktoré po bratislavskom regióne ukryli škriatkovia, sa priaznivci obľúbenej hry Objavuj poklady bratislavského regiónu dozvedeli v piatok 21. októbra ráno. Aj tento rok škriatkovia v hre Objavuj poklady bratislavského regiónu schovali do rôznych lokalít bratislavského kraja 300 pokladov, ktoré môžete odhaľovať  pomocou aplikácie Bratislava Region. Stačí mať v mobile zapnuté GPS.
 Sobota 22. októbra  2016 bude v regióne patriť podujatiu s názvom Deň otvorených ateliérov 2016, ktoré pripravili pracovníci Malokarpatského osvetového strediska v Modre. Druhý ročník sa uskutoční v čase od 10:00 do 21:00 hodiny a všetci milovníci výtvarného umenia tak môžu opäť nazrieť do súkromia ateliérov, galérií a umeleckých dielní vo viacerých mestách a obciach bratislavského regiónu ako napríklad Bratislava – MČ Nové Mesto, MČ Devín, MČ Rača a MČ Vajnory, Stupava, Malacky, Svätý Jur, Limbach, Pezinok, Viničné, Vinosady, Modra, Harmónia, Vištuk a Častá. Svoje dvere počas tohto podujatia otvorí 27 súkromných a verejných ateliérov a návštevníci spoznajú 35 výtvarníkov. Konkrétne ateliéry budú označené stojanom s námetom výtvarníka, logom, číslom a menom. V rámci podujatia je prístupná aj výstava šitých bábik v Malokarpatskom osvetovom stredisku v Modre a výstava obrazov STÍŠENIE v Mlsnej Eme v Pezinku.
Množstvo rôznych interpretov, koncertov a rozličné žánre hudby prinesú od piatku do nedele, teda od 21. do 23. októbra, tradičné Bratislavské jazzové dni. Tento rok vystúpia také esá ako Gregory Porter, , kapely Snarky Puppy, Fourplay a ďalší, ku ktorým sa pripoja aj šiesti finalisti súťaže mladých talentov. Mladí hudobníci predvedú spojenie jazzu a etno hudby, fúziu jazzu a folklóru, ale i ženské trio s ukulele. Slovenskú premiéru by mať na džezákoch americká speváčka a muzikálová diva Esperanza Spalding, štvornásobná držiteľka Grammy.  42. Ročník hudobných koncertov sa uskutoční v bratislavskej Inchebe.
Príležitosť navštíviť históriu kraja a dozvedieť sa všetko o jednotlivých etapách bádania či nálezoch  bude mať verejnosť v sobotu 22. októbra od 14:00 v Budmericiach pri lokalite Sušička. Komentovaná prehliadka archeológov z Malokarpatského múzea v Pezinku a Slovenského historického a archeologického inštitútu je jediným verejným podujatím tohto typu počas roka 2016. Prehliadka je súčasťou projektu Archeologický výskum pravekej fortifikácie v Budmericiach. Toto praveké sídlisko sa v posledných rokoch preslávilo nálezom ženskej kostry, pochovanej v obilnej  jame s milodarmi. Archeológovia objavili tiež predmety kultového charakteru, ktoré dokladujú vykonávanie rituálov obyvateľov niekdajšej osady, iné potvrdzujú činnosť kovolejárov a čulé obchodné kontakty.