Blindfriendly Štvrtok 12. 12. 2019 | Meniny má Otília Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Praktické informácie o Bratislavskom kraji

 Všeobecné odpovede na otázky kde sa ubytovať, stravovať, nakupovať alebo ako cestovať v Bratislavskom kraji.

 
 
Ubytovanie
Hotelov a penziónov je v Bratislavskom kraji pomerne dosť. Najmä Bratislava ponúka širokú škálu ubytovania  od najdrahších päťhviezdičkových hotelov až po najlacnejšie hostely a turistické ubytovne. Hotely v Bratislave sú väčšinou obsadené, najmä v období hlavnej turistickej sezóny a čase organizovania rôznych veľtrhov či výstav národného alebo medzinárodného významu. Staré historické hotely v centre mesta boli zrenovované a spolu s novopostavenými modernými hotelmi sa nielen vybavením, ale aj cenami zaradili medzi štandardné európske podniky. Lacnejšie ubytovanie možno nájsť ďalej od centra Bratislavy a najmä na vidieku.
 
Gastronómia
Najjednoduchšia cesta k spoznaniu charakteru každého miesta vedie jednoznačne cez žalúdok. Bratislava a jej okolie v tomto smere ponúka veľa možností a príležitostí. Pôvodná bratislavská kuchyňa je nápaditá, pestrá a lahodná vďaka gastronomickým vplyvom okolitých slovenských i európskych regiónov. Skôr ako návštevníci Bratislavy začnú spoznávať jej kulinárske hodnoty, mali by si nechať poradiť a vypočuť si niečo o miestnych špecialitách. Aj keď v ponuke mnohých reštaurácií prevažujú cudzokrajné jedlá, takmer na každom jedálnom lístku možno objaviť aj tradičné slovenské jedlá. Patrí k nim napríklad polievka s haluškami, bratislavský guláš alebo kapor na mlynársky spôsob.
Medzi tradičné domáce pokrmy patria najmä jedlá pripravované zo zemiakov. Dobrému slovenskému obedu nesmie chýbať polievka – kapustnica, cesnačka, fazuľovica s párkom, hovädzí alebo slepačí vývar. Masovo rozšíreným limonádam svetových značiek na Slovensku úspešne konkurujú domáce nealkoholické nápoje ako je Vinea a Kofola a pestrý výber miestnych stolových minerálnych vôd.
Bratislavská kuchyňa má v súčasnosti európsky charakter s väčšou konzumáciou mäsa a v jednotlivých mestách a regiónoch sú zastúpené i kuchyne s jedlami ostatných krajín (napr. francúzske, maďarské, talianske, čínske, atď.).
Špecifickým slovenským destilátom je borovička (napr. Spišská borovička) pálená z borievky (Juniperus comunis). Obľúbenými slovenskými destilátmi sú aj slivovica (najmä Bošácka slivovica) a z likérov sa teší obľube najmä Demänovka, vyrobená z liečivých bylín a lesných plodov.
Okrem destilátov je veľmi obľúbené najmä pitie piva. Slovenské pivá majú vysokú kvalitu, najlepšie značky ako je Zlatý bažant, Smädný mních alebo Topvar majú porovnateľnú chuť s výbornými českými pivami. V okolí Bratislavy sa pestujú aj kvalitné odrodové vína a tradícia pestovania viniča tu siaha až do rímskych čias.
Otváracie hodiny vo väčšine reštauračných zariadení sú spravidla od 10.00 do 22.00. Obslužné sa dáva v porovnateľnej výške ako v susedných krajinách, vyjadruje uznanie za dobre vykonanú službu.
 
Doprava
Bratislavský kraj a hlavné mesto SR Bratislava je najdôležitejším dopravným uzlom Slovenska. Cestná sieť je hustá a dobre udržiavaná. Tvoria ju najmä diaľnice a štátne cesty I. a II. triedy. Cestné ťahy sú najfrekventovanejšie na Slovensku. Okrem Prahy má Bratislava priame diaľničné spojenie aj s Viedňou a Budapešťou. Parkovanie v centrách miest je možné len na vyhradených miestach. V Bratislave sa používajú parkovacie karty. Železničná sieť má centrum v Bratislave, ktorá je po železnici prístupná všetkým najväčším slovenským mestám a viacerým európskym metropolám (Praha, Viedeň, Budapešť, Varšava, Krakov, Kyjev, Moskva, Berlín, Mníchov, Bukurešť...). Bratislava je aj centrom autobusovej dopravy. Autobusmi sa možno dopraviť prakticky do všetkých miest v rámci kraja (Malacky, Senec, Stupava, Pezinok a Modra) a do najväčších slovenských miest. Najviac autobusov vychádza z autobusovej stanice Mlynské Nivy. Letisko M. R. Štefánika v Bratislave je najväčším letiskom na Slovensku a počet cestujúcich z roka na rok stúpa. Letisko má pravidelné autobusové spojenie s viedenským letiskom Schwechat. Atraktívnym spôsobom príjazdu do Bratislavy je aj lodná doprava. Osobný prístav na Dunaji v Bratislave je spojený pravidelnými linkami s Viedňou, Hainburgom, Budapešťou a ďalšími dunajskými riečnymi prístavmi. Na východnom okraji Fajnorovho nábrežia sa od roku 1965 nachádza osobné prístavisko Danubius. Slúži záujemcom o vyhliadkové plavby po Dunaji.
 
Turistické informačné kancelárie
V Bratislavskom kraji sú turistické informačné kancelárie v každom väčšom meste. Poskytujú informácie o kultúre, histórii, turistických atraktivitách, športe a relaxe, ubytovacích a stravovacích zariadeniach, kultúrnych a   športových podujatiach a dopravných spojeniach. Predávajú mapy, turistických sprievodcov a publikácie o regióne a Slovensku, upomienkové predmety. Sprostredkovávajú ubytovanie a sprievodcovské služby, ako aj predpredaj vstupeniek. Dve informačné centrá sú v Bratislave, po jednom v Malackách, Senci, Pezinku a Modre.
 
Nákupy, suveníry
Tým, ktorí sa aj v súčasnom období masovej produkcie tovaru radi pozrú na ručne vyrábané folklórne, umelecké či remeselné predmety, má Bratislavský kraj čo ponúknuť. Typické slovenské umelecké výrobky, ktoré sú vhodné aj ako suveníry (napríklad bábiky zo šúpolia, vyrezávané drevené predmety, výšivky, kožené opasky, tašky či puzdrá), možno nájsť v predajniach Folk Folk alebo ÚĽUV v Bratislave. Obľúbeným darčekom je aj modranská majolika. Iný druh darčekov ponúkajú vinotéky s bohatou ponukou značkových slovenských vín. Všetko pod jednou strechou a najširší výber tovarov akéhokoľvek druhu poskytujú najmä moderné a veľké obchodné domy a nákupné centrá. Obrovské hypermarkety vyrástli na okraji Bratislavy a v mestách Bratislavského kraja.
 
Zábava
Čisto zábavné štvrte v Bratislavskom kraji neexistujú, napriek tomu si návštevníci kraja skutočne majú z čoho vyberať. V poslednom období sú mimoriadne populárne najmä obchodno-zábavné centrá nachádzajúce sa mimo centra Bratislavy. Aktuálne programy divadiel a kín a prehľad kultúrnych a spoločenských podujatí uverejňuje denná tlač. Podrobné informácie možno nájsť na plagátoch jednotlivých kultúrnych zariadení alebo v turistických kanceláriách. Vstupenky možno kúpiť priamo v pokladnici vybraného kultúrneho zariadenia, v predpredaji alebo aj cez internet