Blindfriendly  23. 2. 2020 | Meniny má Roman Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

V Bratislavskom kraji oslavovali Sviatok hudby

V Bratislavskom samosprávnom kraji sa po druhýkrát uskutočnil Európsky sviatok hudby, ktorého korene sa viažu k 21. júnu 1982 vo Francúzsku. Postupne sa s pribúdajúcimi rokmi rozširuje sviatok hudby do celej Európy, pretože ľudia hudbu milujú a hudba je súčasťou ich života. BSK aj v tomto roku vyzval amatérov i profesionálov, hudobné skupiny i sólistov, hráčov na rôzne hudobné nástroje i spevákov, aby spoločne oslávili hudobný sviatok. V tomto roku sa do Európskeho sviatku hudby zapojili viaceré mestá a obce.

 
Miestny úrad v Záhorskej Bystrici, v spolupráci s kultúrnou komisiou, zorganizovali Posedenie pri muzike. Príjemne strávený podvečer pri dobrej rockovo - bluesovej muzike z produkcie skupiny Francis Ray Blues Trio, spolu s možnosťou „privoňať“ ku kováčskemu remeslu v otvorenej dielni Spolku zamatového kladiva, bol netradičným osviežením pre všetkých návštevníkov, ktorí prišli do dvora Ľudového domu v Záhorskej Bystrici.
Stupave sa 21. júna uskutočnila Stupavská krídlovka - regionálna prehliadka dychových hudieb, ktorú organizuje Malokarpatské osvetové stredisko v spolupráci s Mestským úradom v Stupave a Mestským kultúrnym a informačným centrom. V Sedliackom dvore vystúpili dychové súbory Dolanka z Ratíškovic na Morave a dychové súbory Častovanka a Dolančanka.
Kultúrne centrum v Pezinku pri príležitosti Európskeho sviatku hudby pripravilo na nádvorí Mestského domu na Radničnom námestí podujatie, s názvom Zaspieva si každý, kto rád spieva. Neoficiálnym pokračovaním sviatku hudby bol aj večerný program Repete návraty, ktorý sa uskutočnil v spoločenskej sále Kultúrneho centra. V programe Martina Jakubca vystúpili speváčky Lýdia Volejníčková a Oľga Szabová.
V rámci Medzinárodného gitarového festivalu v Modre, 21. júna v podvečer, vystúpil pred oficiálnym koncertomSliezskeho gitarového okteta z Poľska, Spevácky zbor zo Základnej umeleckej školy v Modre.
 
Sviatku hudby sa 21. júna zúčastnili aj študentky tretieho ročníka študijného odboru učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo na Pedagogickej a kultúrnej akadémii v Modre, ktoré zahrali na gitare v Bratislave pri Michalskej bráne. Milada Hricišinová a
Daniela Kuchárová mali z nevšedný a krásny zážitok, ľudia sa pristavovali a počúvali.
 
Malackách sa pri príležitosti sviatku hudby uskutočnil Letný koncert dvadsiatich žiakov zo Základnej umeleckej školy, ktorí spoločne vystúpili pred Spoločenským domom Mestského centra kultúry. So svojimi obdivovateľmi a poslucháčmi prežili príjemné chvíle s hudbou.
 
Obyvatelia Ivanky pri Dunaji si tento rok po prvý krát pripomenuli v nedeľné popoludnie, 21. jún, ako Sviatok hudby. Keďže obec v tomto čase žila aj hodovým popoludním, priestor pre účinkujúcich bol zabezpečený priamo na námestí v centre obce s kompletným technickým vybavením. Celé popoludnie i večer spríjemňovali obyvateľom tóny hudby v podaní žánrovo rôznych hudobných skupín, či zoskupení rôzneho vekového zloženia. Nechýbali žiaci miestnej Základnej umeleckej školy, domáce kapely - Los Banditos, Credo, Feels like Sunday, či hudobná skupina Silent Duo and Bigger Band. Najväčším lákadlom bolo nepochybne vystúpenie Presburger klezmer band a o zaujímavé vystúpenie sa postarali aj mažoretky Ariela, detský folklórny súbor Habarka, Duo majorets, ale i brušné tanečnice.
Veľmi precíznu prípravu Európskemu sviatku hudby venovali organizátori v Lozorne. Pri tejto príležitosti, sa podujatia uskutočňovali dva dni. V sobotu, 20 júna, začali dopoludnia deti vyrábať hudobné nástroje v ABELANDE. V ďalší deň sa hralo a spievalo od popoludnia až do neskorých nočných hodín na štadióne, v športovej hale, U Celáka, či v Kaktus Cafe. Vyvrcholením podujatia bol večerný koncert klasickej hudby v miestnom kostole. Súčasťou podujatia bola aj výstava fotografií s tematikou Európsky sviatok hudby.