Blindfriendly Štvrtok 9. 4. 2020 | Meniny má Milena Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

V Modre otvorili stálu expoziciu originálnych diel Andy Warhola

 V utorok 1. júna 2010 otvorili v Modranskej Zoya Gallery a Zoya Museu stálu expoziciu originálnych diel Andy Warhola. Výstavu vo veľkolepých priestoroch galerie otvoril minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, kurátor vystavy Dr.Jasaň s generálnou riaditeľkou Ivetou Ledeckou.

 

Výstava s názvom Druhý dotyk je nainštalovaná v galérii postavenej priamo v modranských viniciach. Andy Warhol je výsledkom spojenia tohto naivného pohľadu a na rozdiel od mnohých súputníkov, nekritického obdivu konzumnej spoločnosti.
V zbierke diel sa nachádza viac ako 100 originálov maliara, grafika, filmového tvorcu a významného predstaviteľa pop-artu. Výstava prezentuje nielen diela tvorené technikou serigrafie, ale aj veľmi vzácne kresby a oleje.
Dôvodom k realizácii výstavy bola bohatá zbierka diel múzea Zoya, ako aj snaha, priblížiť návštevníkom múzea fakt, že rodičia umelca pochádzali z malej dedinky Miková, na severovýchode Slovenska, v tom čase Rakúsko-Uhorska. Narodil sa ako najmladšie z troch detí rusínskych prisťahovalcov. Študoval úžitkové umenie na Carnegie Institute of Technology v Pittsburgu a po absolvovaní školy sa v roku 1949 presťahoval do New Yorku.
Andy Warhol predstavuje naplnenie amerického sna, kde sa z chudobného a neznámeho chlapca stane svetoznáma osobnosť. Jeho život bol skutočne veľmi bohatý, pestrý, živelný a naplnený prácou. Bol posadnutý slávou, bohatstvom a popularitou. Známy sa stal vďaka typickým obrazom znázorňujúcim každodenné banality ako aj podobizňami slávnych osobností, ktorým týmto spôsobom vyjadroval obdiv.