Blindfriendly Štvrtok 18. 10. 2018 | Meniny má Lukáš Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

V Modre si pripomenuli výročie úmrtia Ľ. Štúra

Bratislava/Modra 12. januára 2011

 

V Modre si dnes pripomenuli 155. výročie úmrtia Ľudovíta Štúra, ktorý patril k najvýznamnejším predstaviteľom slovenského národného obrodenia 19. storočia. Pri tejto príležitosti mohla verejnosť prvý krát vidieť odevy, do akých sa obliekali štúrovci aj samotný Ľudovít Štúr. Pamiatku si prišli uctiť predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo, primátorka Modry Hana Hlubocká, poslanci NR SR, župní aj modranskí poslanci a približne stovka študentov.

„Pripomíname si človeka, ktorý položil základy našej národnej identity, to znamená jazyka, ktorý dnes používame,“ povedal bratislavský župan Frešo. Zároveň zdôraznil, že je veľmi dôležité pripomínať si korene, z ktorých pochádzame. Župan považuje za najsilnejšie práve odhodlanie Ľudovíta Štúra a jeho súputníkov zápasiť za slovenský národ, slovenskú identitu a tiež to, ako sa v tomto zápase opierali o svoju vieru aj Boha.

Mesto Modra má svoju históriu aj svoje tradície a podľa slov primátorky Hany Hlubockej, chcú práve na histórii a tradíciách mesta stavať. „Ľudovít Štúr je jeden z predstaviteľov, ktorý má v Modre svoje miesto, pôsobila tu jeho rodina a je tu pochovaný. Našou ambíciou je, dať túto historickú časť Modry do poriadku, aby sa mesto stalo dôstojným miestom na konanie takýchto slávnosti,“ dodala.

Ľudoví Štúr navštívil Modru viackrát, na trvalo sem prišiel bývať až v roku 1851, po smrti brata Karola. Päť rokov na to zomrel v Modre aj Ľudovít. Na jeho pamiatku sú postavené viaceré pamätníky ale aj budovy, ktoré nesú jeho meno. Podľa Viery Jančovičovej, riaditeľky SNM – Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre, je najreprezentatívnejšou pamiatkou samotné múzeum venovane tejto významnej osobnosti slovenských národných dejín. Založené bolo v roku 1965, v roku 2015 oslávi múzeum polstoročnicu a v rovnaký rok bude aj okrúhle 200. výročie narodenia Ľudovíta Štúra.

Župan Frešo si položením venca k hrobu evanjelického biskupa Samuela Zocha uctil aj 83. výročie jeho smrti (4. januára 1928). Zoch bol prvým slovenským bratislavským županom.