Blindfriendly Piatok 26. 4. 2019 | Meniny má Jaroslava Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Veda v Centre

Pozývame Vás do vedeckej kaviarne pod názvom Veda v Centre, ktorú v Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave pravidelne, posledný štvrtok v mesiaci, organizuje pre širokú verejnosť Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR.

 
Tentokrát výnimočne tretí štvrtok v mesiaci, dňa 21.11. 2013 o 17. 00 hod.,  príde do vedeckej kaviarne medzinárodne uznávaný slovenský vedec, známy molekulárny biológ a imunológ, prof. Dr. Ivan Lefkovits, PhD., z Univerzitnej kliniky v Bazileji, ktorý sa svojimi mimoriadnymi úspechmi v oblasti imunológie vypracoval v zahraničí medzi špičku svetovouznávaných imunológov. Celých 33 rokov (1970-2002) pracoval v jednom z najznámejších  a najvýznamnejších imunologických ústavov na svete, v Imunologickom inštitúte v Bazileji vo Švajčiarsku /Basel Institute for Immunology/, ktorý v roku 1970 spoluzakladal so svojím kolegom, známym dánskym vedcom a svetoznámym imunológom, Nielsom Jernem, neskorším nositeľom Nobelovej ceny za medicínu. Prof. Lefkovits skúmal genetické a biochemické pravidlá funkcie zdravého imunitného systému a príčin, ktoré spôsobujú ochorenia. Oblasťou jeho vedeckého bádania bola klonálna protilátková odpoveď zdravého i chorého organizmu. Objasnením mechanizmu buniek vytvárajúcich monoklonálne protilátky otvoril možnosť účinnej liečby mnohých závažných ochorení, vrátane rakoviny.
Protilátky: od Nobelových cien k novodobým liekom – je názov novembrovej Vedy v Centre, v ktorej sa dozvieme, čo sú to monoklonálne protilátky a ako vzniká v organizme takmer neobmedzený repertoár protilátok. V prednáške sa spolu s prof. Lefkovitsom vyberieme na dlhú a úspešnú cestu dejinami jedného ústavu, ktorý v priebehu vyše troch desaťročí svojej existencie vytvoril metodológiu produkcie monoklonálnych protilátok. Na ich báze vznikli mnohé dôležité lieky, ktoré sa v praxi využívajú najmä na terapeutické, diagnostické a preventívne účely. V súčasnosti je vo svete k dispozícii 12 takýchto liekov a ďalších 160 je vo vývojovom štádiu.
 
V neformálnej a priateľskej atmosfére pri káve sa môžete do diskusie zapojiť aj vy.  Vedecká kaviareň Veda v Centre sa koná v budove CVTI SR na Lamačskej ceste 8/A, na Patrónke. Vstup na podujatie je pre verejnosť voľný