Blindfriendly  15. 12. 2019 | Meniny má Ivica Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Vlak s názvom Záhoráčik štartuje posledný aprílový víkend tretiu sezónu

 Cykloturistický vlak Záhoráčik aj so špeciálnym cyklovozňom štartuje posledný aprílový víkend už tretiu sezónu. Od 27. apríla 2019 do 13. októbra 2019 bude počas víkendov a sviatkov spájať najzápadnejšiu obec na Slovensku Záhorskú Ves s Plaveckým Podhradím. V stanici Zohor sú nadväzné prípoje z a do Bratislavy aj s prepravou bicyklov. V prevádzkových dňoch bude premávať 3 krát za deň. Jednosmerný príplatok za bicykel je 1,50 eura, celodenný vyjde na 2,50 eura. Na trati platia cestovné preukazy Bratislavskej integrovanej dopravy (BID), okrem poplatkov za prevoz bicyklov, ako aj zľavová turistická karta Bratislava CARD City & Region. Cesta vlakom pre cyklistov je výhodná aj preto, aby sa pritom vyhli pre cyklistov nebezpečnej ceste z Lozorna do Plaveckého Podhradia.

 

Projekt Záhoráčik bol aj v roku 2018 veľmi úspešný, cykloturistický vlak využilo takmer 8 tisíc ľudí. Sezónne vlakové spojenie využívajú najmä cykloturisti, turisti, ako aj rodiny s deťmi, milovníci železnice, a všetci, ktorí preferujú verejnú dopravu pred cestou autom. Bratislavský samosprávny kraj preto v spolupráci s národným dopravcom ZSSK v tomto projekte pokračuje aj v roku 2019.
Projektom tohto vlakového spojenia sa zvýšila návštevnosť regiónu, keďže prepája rôzne turistické ciele, ako sú: obec Záhorská Ves, ležiaca pri rieke Morave s kompou do rakúskej obce Angern, medzinárodná cyklotrasa Eurovelo 13 pozdĺž Železnej opony, Abeland – gazdovská dedinka pri Lozorne, rozhľadňa na Vápennej, prístupná zo Sološnice alebo z Plaveckého Podhradia, ako aj  Plavecký hrad na konci trasy vlaku. Záhoráčik je ideálnym prostriedkom, ktorý približuje prírodné krásy Záhoria a ako stvorený najmä pre víkendový oddych.
Pri otvorení tohtoročnej sezóny dňa 27. apríla 2019, bude sprístupnená pre turistov Plavecká jaskyňa so zabezpečenou sprievodcovskou činnosťou. Pred jaskyňou bude pripravená prezentácia jaskyniarskeho prieskumu a výskumu v Plaveckom krase.


Tipy na výlety:
• Kuchyňa – po modrej značke na vrch Vysoká (754 m. n. m.) – krásny polkruhový výhľad z 2.najvyššieho vrchu Malých Karpát, cyklistická a turistická trasa z Kuchyne na Zochovu chatu
•  Sološnica (po zelenej značke), Plavecké Podhradie (po žltej značke) – rozhľadňa na vrchu Vápenná nazývanom aj Roštún (752 m. n. m.)
• Sološnická dolina (po modrej značke) – Veľký Petrklín (587 m. n. m.) – náročnejšia túra pre
zdatnejších turistov
• Cyklotúry po medzinárodnej cyklotrase Eurovelo 13 pozdĺž bývalej železnej opony (trasa Vysoká pri Morave – Záhorská Ves – preprava kompou do obce Angern (Rakúsko) a späť po trase Kamp – Thaya – March cez Marchegg, Schloßhof a Cyklomost slobody
• Vysoká pri Morave – Lábske jazerá (rybársky raj)
• Malacky – Pálfiovský kaštieľ a park, Múzeum Michala Tillnera, Kaplnka Svätých schodov pri
františkánskom kostole
• Lozorno – Gazdovská dedinka Abeland

Snímka1