Blindfriendly Piatok 26. 4. 2019 | Meniny má Jaroslava Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Vrakunská skládka sa týka všetkých

 Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s OZ Ochráňme Žitný ostrov zorganizovali konferenciu venovanú starým environmentálnym záťažiam Žitného ostrova. Problematika environmentálnych záťaží a ich odstraňovanie ostáva jednou z priorít kraja.

 
 „Len otvorený dialóg pomôže ku komplexnému riešeniu ochrany Žitného ostrova. Verím, že sa nám spoločne so starostom Vrakune Martinom Kurucom a župnými poslancami podarí nájsť dohodu s ministerstvom životného prostredia a nájdeme spoločne komplexné riešenie sanácie skládky vo Vrakuni, ale aj riešenie ako lepšie chrániť Žitný ostrov,“ povedal na záver predseda BSK Pavol Frešo.
Na včerajšej konferencii sa zúčastnili odborníci z oblasti hydrogeológie, vodárenstva, environmentalistiky a energetiky. V rámci diskusie sa odborníci zhodli, že okrem skládky po bývalých závodoch Juraja Dimitrova, ktorá patrí k najväčším ohrozeniam Žitného ostrova, možno za tikajúcu ekologickú bombu považovať 17 km trasy ropovodu Družba, ktorá sa nachádza na Žitnom ostrove a je už po svojej morálnej aj technickej životnosti.
V rámci diskusie priniesla RNDr. Elena Fatulová z Inštitútu vodnej politiky príspevok, ktorý sa venoval možnostiam čerpania eurofondov za účelom eliminovania účinkov toxických skládok na ŽP. Vyjadrila tiež názor, že orgány EÚ nie sú dostatočne a presne informované o stave životného prostredia na Slovensku, čo môže do budúcna veľmi skomplikovať situáciu pri žiadaní eurofondov na tento účel.