Blindfriendly Štvrtok 2. 4. 2020 | Meniny má Zita Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Výstava Barbary Tomanovej z DSS Rozsutec v Dunajskej Lužnej

 Výstava talentovanej maliarky Barbary Tomanovej z DSS Rozsutec bola otvorená vernisážou dňa 26.10.2010 v Miestnom kultúrnom stredisku v Dunajskej Lužnej.

 

Výstavu s názvom Vyznania otvorila známa maliarka PhDr. Alena Kolesárová. Aranžmá výstavy sa úspešne ujala terapeutka Mária Janočková z DSS Rozsutec. Vernisáž prišli pozdraviť významní hostia starosta obce Dunajská Lužná Ing. Ladislav Cingel, proviciál dominikánskeho konventu RNDr. Reginald Adrián Slavkovský, PhD., a za Nadáciu SPP, ktorá projekt podporila, Mgr. Monika Lacková. O slávnostnosť a výnimočnosť chvíle sa postaral operný spevák Mgr. art. Juraj Havaj v doprovode klaviristu Mgr. art. Dušana Šujana. Obaja napriek svojmu mladému veku ukázali, že talent spojený s vytrvalou pracovitosťou prináša výborné výsledky.

O čo ťažšie to majú ľudia, ktorí majú zúžený register abreakcie a len registrujú rýchle sa meniace okolie. Keď však ktokoľvek naozaj hľadá možnosti vyjadrenia, určite ich nájde; keď klope usilovne na dvere, s úžasom zistí, že sa mu otvoria. Totiž, talent potrebuje práve vytrvalosť, ktorá vedie k cieľu, ako hovorí nemecké príslovie. Naša umelkyňa Barbara Tomanová takýto talent v sebe našla a úspešne ho rozvíja. V zúženom registri sebavyjadrenia našla možnosť elegantného pohybu štetcom a verbalizáciu nahradila výrečnými farbami a tvarom, ktoré sa prihovárajú človeku nie ako slovo, ktoré príde a odíde, ale ako obraz, ktorý v človeku zostáva. Zostáva v nás rovnako ako niečo dobré, čo darujeme druhým. Paradoxne darujeme, ale z daru, ktorý odovzdáme druhým sa môžeme tešiť my sami niekedy viac ako obdarovaný.

Takýmto darom je pre našu klientku dar Nadácie SPP. Obdarovala svet svojím talentom a tento svet, niekto úplne neznámy, jej daroval možnosť diela vystavovať a tešiť sa na vernisáži v Dunajskej Lužnej z ľudskej vzájomnosti a talentu, ktorý si človek nemôže nechať pre seba. Veríme, že aj pre návštevníkov je táto výstava príležitosťou utvrdiť sa znovu o trochu viac v presvedčení, že život má zmysel vtedy, keď ho darujeme druhým.