Blindfriendly Pondelok 24. 2. 2020 | Meniny má Matej Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Výstup na Devín bude tradíciou

 Posledná aprílová nedeľa bude venovaná pamiatke vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda ako aj výstupu na hrad Ľudovíta Štúra a jeho druhov. Prvý ročník tohto podujatia s názvom Národná slávnosť na Devíne organizuje Dom Matice slovenskej v Bratislave a Bratislavský samosprávny kraj.

 

Podľa predsedu Matice slovenskej Mariána Tkáča aj bratislavského župana Pavla Freša chcú z akcie urobiť tradíciu. „Je to logické pokračovanie toho, čo na župe považujeme za súčasť našej práce, tzn. hlásenie sa k tradíciám a hodnotám aj našich predkov, aj z hľadiska viery, aj z hľadiska nášho vlastenectva,“ povedal predseda BSK Pavol Frešo. Slávnosť sa bude podľa Mariána Tkáča skladať z dvoch častí. Prvá časť je duchovná, ktorá priamo súvisí s misiou solúnskych bratov Cyrila a Metoda a ich príchodom. Tento sviatok však možno podľa neho nazvať aj sviatkom slovenčiny. „V roku 1785 na fare v Devíne trávil dva mesiace prázdnin Anton Bernolák, dva roky predtým ako kodifikoval slovenský jazyk,“ vysvetlil predseda matice.

Aktuálna púť má byť súčasťou osláv už 1150. výročia príchodu Konštantína a Metoda na naše územie. K účastníkom podujatia sa prihovoria predseda vlády, župy a parlamentu. Pozvaní sú aj mnohí zahraniční veľvyslanci zo štátov so slovanskými koreňmi a účasť potvrdilo Bulharsko, Chorvátsko, Srbsko, Ukrajina aj Macedónsko.

V rámci programu sa bude konať o 10.30 púť na Devín. Hlavným celebrantom bude Mons. Ján Babjak, gréckokatolícky arcibiskup a metropolita za doprovodu Gréckokatolíckého chrámového zboru bl. P. P. Gojdiča z Vranova - Čemerné. Proglas zarecituje Eva Kristínová. Pokračovať sa bude o 12.30 kultúrnym programom na námestí v Devíne, kde budú aj ukážky výroby umeleckých ľudových remesiel spojených s predajom. O 14.30 sa vystúpi na hrad Devín, kde sa položia vence k soche kráľa Rastislava. Na hrade, kolíske slovenskej a slovanskej vzdelanosti, privíta účastníkov kráľ Rastislav, ktorý odprevadí prítomných k staroslovenskej bazilike z 9.storočia. Marián Tkáč dodal, že počas výstupu na hrad položia veniec aj k pamätníku obetiam železnej opony. „Chceme si uctiť aj ľudí, ktorí bojovali za našu slobodu,“ doplnil.

Toto však nie je pre župu prvá akcia, tá si pravidelne uctieva národných buditeľov, napríklad bratov Štúrovcov, Hodžu aj Fándlyho. Na akcie sú pozývaní aj župní poslanci, pričom najvyššiu účasť má klub SMK z BSK. „To už nie je o tom, že sme rozdielni, ale vzájomne sa vraciame k tým našim koreňom a vyjadrujeme si vzájomný rešpekt,“ dodal Pavol Frešo.