Blindfriendly Piatok 19. 4. 2019 | Meniny má Jela Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Výstup na Devín opäť oživí tradíciu národných púti

Prvá májová sobota opäť ožije tradíciou národných pútí na Devín. V bratislavskom Devíne sa bude konať už tretí ročník Národnej slávnosti na Devíne, ktorý bude spojený s dôstojným pripomenutím si pamiatky významným dejateľov slovenského národa sv. Cyrilom a Metodom. Akcia sa koná aj pri príležitosti blížiaceho sa 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra. Organizátorom podujatia sú Matica slovenská, Dom Matice slovenskej v Bratislave a Bratislavský kraj. Za BSK sa akcie zúčastní podpredseda BSK Martin Berta.

 
„Je dôležité pripomínať si našu históriu a poznať naše tradície, aj preto sa Bratislavská župa aktívne zapája a podporuje takéto podujatia,“ povedal župan Pavol Frešo.
 
Slávnosť sa začne o 10:30 v Kostole sv. Kríža v bratislavskom Devíne, hlavným celebrantom bude vladyka Milan Lach SJ. Od 12:30 bude na námestí pred kostolom pokračovať kultúrny program, vystúpia fujaristi, folklórne skupiny, ako napríklad Kysucký Lieskovec, Javorník, Terchovská muzika. Pripravené sú aj ukážky výroby umeleckých ľudových remesiel. Zaujímavou novinkou bude prezentácia školy hlaholiky tvorivých dielní Hlaholskej akadémie Domu matice slovenskej v Bratislave. Popoludní sa uskutoční výstup na hrad Devín, ktorý vyvrcholí o 15:30 kladením vencov pri hrade. V prípade nepriaznivého počasia sa program uskutoční v Kultúrnom dome na Devíne.