Blindfriendly  23. 2. 2020 | Meniny má Roman Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Westernový Pony Express doniesol list od predsedu Žilinského kraja županovi Frešovi

 Návštevníci Železnej studienky sa mohli vžiť do čias 19. storočia, kedy poštové zásielky doručovali jazdci na koňoch.

 
Už 28. ročník Európskeho Pony Expressu prechádzal v týchto dňoch Slovenskom, pričom v stredu podvečer dorazil aj do Bratislavy – do areálu historického mlyna Klepáč na Železnej studničke. Pozdrav od žilinského župana určený pre predsedu Bratislavského kraja Pavla Freša a obyvateľov regiónu prevzala podpredsedníčka BSK Gabriella Németh a pozdrav od žilinského primátora určený primátorovi hlavného mesta Milanovi Ftáčnikovi prevzala viceprimátorka a zároveň krajská poslankyňa Viera Kimerlingová. Jazda Pony Expressu sa uskutočnila s finančnou podporou Bratislavskej župy.
 
„Bratislavský kraj vždy podporoval akcie, ktoré približujú a pripomínajú históriu. Pony Express bol kedysi jediným spôsobom doručovania pošty a živobytím pre tisíce ľudí, dnes slúži skôr pre zábavu, poznávanie a je to zároveň dobrý spôsob trávenia voľného času v prírode či už s rodinou alebo s priateľmi,“ povedala podpredsedníčka Gabriella Németh.
 
Celá trasa naprieč Slovenskom meria cca 600 km, vystrieda sa na nej 60 jazdcov s koňmi. Na trase je 8 poštových úradov, v ktorých poštmajstri preberú a opečiatkujú zásielky. Jazdci jazdia vždy vo dvojici a na koňoch strávia cca 20 km, oblečení sú v replikách historických uniforiem a jeden z dvojice vezie uzamknutú mochillu s poštovými zásielkami. Trasa cez Slovensko vedie od česko - slovenského hraničného priechodu Bumbálka, tradične cez centrum Žiliny, kde sa delí na severnú a južnú trasu. Severná pokračuje cez Ružomberok, Slovenský raj a Košice až na slovensko – maďarský hraničný priechod v Seni. Južná trasa ide okolo Trenčína, pokračuje cez Galantu a končí v Bratislave.
 
Návštevníkom Železnej studienky zahrali do tanca skupiny Countryfield, Túlaví vlci ako aj skupina severoamerických indiánov. Deti sa šantili na trampolíne, preliezkach, pripravené boli aj tvorivé dielne pre deti a maľovanie na tvár.
 

Fotogalériu nájdete na našom Facebooku.